Sözde mahkeme Kırım Tatar aktivist Aliyeva’nın davasını savcılığa geri gönderdi

Haberler
Feride Useinova
14 Haziran 2019, 12:32
Feride Useinova
14 Haziran 2019, 12:32

İşgalciler Kırım Tatar aktivistleri düzmece davalarla baskı altında tutmaya devam ediyor.

Kremlin güdümlü Aluşta şehir mahkemesi siyasi tutsak Müslim Aliyev’in kızı Gülsüm Aliyeva’ya Rusya İdari Kanununun 20.3.1. maddesi (insan onurunu aşağılamak, nefret veya düşmanlığa teşvik etme) çerçevesinde açılan davayı savcılığa iade etti.

Konu ile ilgili Facebook hesabında açıklama yapan avukat Aleksey Ladin, davanın kovuşturma için kısıtlama zamanının sona ermesiyle bağlantılı olarak iade edildiğini bildirdi. Ladin, savcılığın davayı mahkemeye göndereceğinden emin olduğunu söyledi.

ALİYEVA DAHA ÖNCE DE TAKİBATA UĞRAMIŞTI

Bilindiği üzere işgalciler Aliyeva’yı, Rusya Ceza Kanununun 282. maddesine göre Facebook’ta yaptığı paylaşımlar aracılığıyla kin ve düşmanlığı körüklemekle suçluyordu. Rusya’da Ceza Kanununun 282. Maddesinin değiştirilmesinden sonra avukatlar, Kırım Tatar aktivist Aliyeva hakkında açılan davanın düşürülmesini ve Rusya Mali Gözetim Federal Servisi’nin teröristler ve aşırıcılar (radikaller) listesinden çıkarılmasını talep etmişti.

Ocak 2019’da Kremlin kontrolündeki sözde Aluşta Şehir Mahkemesi siyasi tutsak Muslim Aliyev’in kızı Gülsüm Aliyeva’ya karşı açılan ceza davasını düşürme kararı almıştı.