Sözde Kırım Müftüsü Ablayev, Herson'u Rus toprağı yaptı!

Güncel
Manas
05 Mayıs 2022, 18:55
Manas
05 Mayıs 2022, 18:55

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde müftüsü Emirali Ablayev, işgal güçlerinin bulunduğu Ukrayna Herson’u Rus toprağı saydı. İşbirlikçi Ablayev, “2014 yılına kadar bölgedeki tüm Müslümanlar kontrolümüz altındaydı. 2014 yılında bağlarımız resmen kesildi, artık birbirimizle seyahat etmiyorduk ama iyi temaslarımız vardı. Herson bugün, Rusya’nın kontrolü altına (!) geçtikten sonra bölgede yaşayan Müslümanlara endişelenmelerine gerek kalmadığını beyan ettik” dedi.

Kırım’ın Kremlin güdümündeki sözde müftüsü Emirali Ablayev, 5 Mayıs 2022 tarihinde, işgalciler tarafından kontrol edilen Kırım TV kanalındaki açıklamasında, işgal altındaki Kırım’da Rus propagandasına hizmet etmek etmek insani yardım toplandığını ileri sürdü.

İşbirlikçi Müftü, yaptıklarını “hayır işi” olarak yansıtırken; “Bizim için Rus, Ermeni veya Kırım Tatarı olmaları önemli değil.” açıklamasını yapması dikkat çekti.

Kırım Müslümanları, Herson için 100 tondan fazla yardım topladı ve onunla bağ kuruyor

KIRIM’IN SÖZDE MÜFTÜSÜ, HERSON’UN RUS ORDUSUNUN KONTROL ALTINDA OLDUĞUNU İFADE ETTİ!

Rus işgalci yönetimi ile iş birliği içindeki sözde müftü Emirali Ablayev, Herson bölgesindeki dini topluluklarla da temas kurmaya başladıklarını duyurdu. Ablayev, “2014 yılına kadar Herson bölgesinin tüm dini yapıları ve Müslümanları bizim kontrolümüz altındaydı. 2014 yılında bağlarımız resmen koptu, artık birbirimizi ziyaret etmiyorduk. Bugün Herson, Rusya’nın kontrolü altına geçtikten sonra bölgede yaşayan Müslümanlara endişelenmelerine gerek kalmadığını beyan ettik” ifadesini kullandı.