Sözde belediyeden küstah Kapalı Maraş çıkışı: Türkler giremez

15 Ağustos 2019, 17:58

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki sözde Kapalı Maraş Belediyesi Meclisi, Maraş’a Türklerin giremeyeceğini açıkladı.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre Barış Harekâtı’nın ikinci aşamasının 45’inci yıldönümü nedeniyle 14 Ağustos 2019’da Birleşmiş Milletler (BM) himayesi altındaki Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması talebinde bulunduğu “ortak kararın” onaylandığını yazdı.

Habere göre kararda, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 9 Ağustos 2019 görüşmesi sonucunun olumlu bulunduğu ve müzakerelerin gecikmeksizin derhal başlamasının beklendiği kaydedildi. Kararda ayrıca “Maraş’ın iadesi meselesi öncelikle insanidir ve birincil öncelik olarak ayrıca yönetilmelidir. Bugünkü statükonun kalıcılaştırılması ve meşrulaştırılması eğilimindeki faaliyetlere karşıyız” ifadelerine yer verildi.

Kararda, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri “yasa dışı”, Kıbrıslı Türklerin envanter çalışması için Kapalı Maraş’a girmeleri, Kıbrıslı Türk uzmanların kapalı Maraş’ın açılması ve Evkaf’ın mülkiyet statüsüne dair söylemleri “kabul edilemez” olarak nitelendi.

Söz konusu kararın BM Güvenlik Konseyi Daimi üyesi beş ülkenin Güney Kıbrıs’taki büyükelçilerine ve Genel Sekreter’in Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi’ne ibraz edileceği de belirtildi.

kapalı maraş
KKTC
Bunlara da bakın: