Sovyet Döneminin Gerçek Yüzünü Gösteren Fotoğraflar

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
06 Kasım 2021, 12:55
Mehmet Berk Yaltırık
06 Kasım 2021, 12:55

Sabırbek Börübay
QHA Ankara

Sovyet döneminde kimi fotoğraflar, propaganda çerçevesinde değerlendirilerek “sır” olarak arşivlerde saklandı. Bu fotoğraflara ancak Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra ulaşılabildi. Sabırbek Börübay, QHA okurları için Sovyet döneminin gerçek yüzünü gösteren fotoğrafları yazdı.

Fotoğraf, gelecek nesiller için tarihi yakalamanın harika bir yoludur. Fotoğraflardan bazıları uzun yıllardır devlet arşivlerinde bulunuyor. Geçen yüzyılda özgür fotoğrafçı statüsünde yaşamak neredeyse imkansızdı, her şey sansürlendi. Propaganda nedeniyle insanlar gerçeği tam olarak değerlendiremediler. Bugün sizlere “sır” başlığı altında uzun süredir arşiv raflarında bulunan en nadide fotoğrafları göstereceğiz.

Sovyetler Birliği’ndeki siyasi figürlerin bu nadir fotoğrafları, SSCB’nin çöküşüne kadar yasaklandı. Stalin’in politikası sırasında, eski müttefikleri ve daha sonra halk düşmanı ilan edilen lider Lenin ile poz verdiği fotoğraflar gizlendi. Bazı fotoğraflar, o zamanın olasılığı nedeniyle belgesel film yapımcıları tarafından dikkatlice düzeltildi. Stalin’in Buharin, Troçki ve Yejov ile fotoğrafları elverişsizdi ve liderin imajını zedeledi. Bir dönemden sonra halk düşmanı olan müttefikler, kimyasal bir solüsyon yardımıyla resimlerden silindi.

STALİN İLE ESKİ POLİTİKACILAR

Siyasi hayatın dışında Stalin’i ilgilendiren her şey gazeteciler için tamamen erişilemezdi. Yıllar sonra yayınlanan kişisel fotoğraflar vardı. Ancak Stalin’in oğlunun gizli fotoğraflarını çok az kişi biliyordu.

Ancak Stalin’in en büyük oğlu Jacob’un fotoğraflarını dünya topluluğundan gizlemek zordu. Naziler tarafından ele geçirilen Jacob, Vitebsk yakınlarında öldürüldü.

Jacob’ın esaret altındaki fotoğrafı bir Alman gazeteci tarafından çekildi. Resim dünyayı dolaştı. Almanya, liderin oğlunun onlarla iş birliği yaptığı ve gizli bilgileri verdiğine dair bir efsane bile oluşturdu. Stalin’in Batı basınını kontrol etme fırsatı yoktu, ancak SSCB’de basını kontrol etmek onun elindeydi. Bu görüntü ancak Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra yayınlandı.

FİNLANDYA ARŞİVLERİNDE YER ALAN FOTOGRAFLAR

Doğu Karelya (Finlandiya’nın Rus sınırları içerisindeki kısmı), tarihler Kasım 1942’yi gösteriyordu. Sovyet ordusunun izcisi, Finlandiyalı askerlerin yüzüne bakarken ölüme gülümsüyor. Bir saniye sonra hayatını kaybedeceğini bilmektedir. Ya korkudan ya da akıl gücünden düşmanına değil, kamera merceğine bakar ve gülümser. Sovyet izcisi, Finli bir subay tarafından başından vurularak öldürüldü. İkinci Dünya Savaşı sırasında bu görüntü yasaklandı. Finlandiya Savunma Bakanlığı bunu sadece 2006’da kamuoyuna açıkladı.

Buchenwald Toplama Kampı, Nisan 1945’te bir Amerikan birliği tarafından kurtarıldı. Tüm mahkumlar serbest bırakıldı, yiyecek ve tıbbi yardım sağlandı. Buchenwald’ın muhafızları kaçtı, ancak bazıları yakalandı. Fotoğraf, ölüm cezasını bekleyen gardiyanlardan birini gösteriyor.

Buchenwald (kayın ormanı) Almanya’daki en büyük toplama kamplarından biri. Buchenwald’ın resmi olarak bir “ölüm kampı” statüsüne sahip olmamasına rağmen, 1937 yazında insanlar orada yok edilmeye başlandı. Temmuz 1937’den Nisan 1945’e kadar kampta yaklaşık 250 bin kişi hapsedildi. Buchenwald’ın 139 alt kampı bulunuyordu.

SOVYET DÖNEMİNDE TOPLUM

Sovyet döneminde toplumun kusurları oldukça dikkatli bir şekilde gizlendi. Yetkililer daha iyi bir devlet yanılsaması yarattı. SSCB’yi karalamak halka karşı bir suçtu. Bu nedenle fotoğraflar yetkililer tarafından sert bir şekilde seçilip incelendi. Kampta sarhoşluk yok, dostluk ve dostluk var diye televizyonlardan, gazetelerden bağırıyorlardı. Aşağıdaki fotoğraf karesi Sovyet döneminde gündelik yaşamdan bir enstantane sunuyor. Otobüs durağındaki asfaltta, alkol almış baygın bir adam var, insanlar kayıtsız şekilde oturmayı sürdürüyor, otobüslerini bekliyorlar. Herhangi bir müdahale olmaksızın gündelik yaşamı tüm çıplaklığıyla gösteriyor.

KAYNAKÇA:

  1. ic.pics.livejournal.com
  2. ic.pics.livejournal.com
  3. avatars.mds.yandex.net
  4. news-fancy.com
  5. aif-s3.aif.ru
  6. vestihod.com