Sosyal medya yasası kabul edildi!

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Temmuz 2020, 11:35
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Temmuz 2020, 11:35

Türkiye’de kamuoyunda büyük yankı uyandıran sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edildi. Yürürlük tarihi ise 1 Ekim 2020 olarak değiştirildi.

Türkiye kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, TBMM’den geçerek yasalaştı. Yasa teklifi, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) oylarıyla kabul edildi.

27’inci dönem 3’üncü yasama yılı çalışmalarını tamamlayan TBMM, 1 Ekim 2020 tarihine kadar tatile girdi.

SUÇLARLA MÜCADELE KAPSAMINA ALINDI

Böylelikle “sosyal ağ sağlayıcı” ifadesi, ilk kez “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” kapsamına alınmış oldu.

GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER YAPTIRIMI

Yasa ile kullanıcıların internette sosyal etkileşim amacıyla “metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler” sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanacak.

1 EKİM İTİBARİYLE TEMSİLCİ ZORUNLULUKLAR

Yasa çerçevesinde, Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılar, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemek zorunda olacak. Söz konusu kişinin iletişim bilgileri kolayca görülebilir ve doğrudan erişilebilir biçimde kurumun internet sitesinde yer alacak.

Söz konusu temsilci gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olmak zorunda olacak. Bu madde ve bağlı düzenlemelerin yürürlük tarihinin, 1 Ekim 2020 olarak değiştirildiği bildirildi.

YAPTIRIM SÜRECİ 5 AŞAMALI

Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul etmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına, yasa kapsamında uygulanacak beş aşamalı bir yaptırım süreci öngörülüyor.

Öte yandan sosyal ağ sağlayıcı, “içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi” ve “özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesini” gerektirecek içeriklere yönelik yapılacak başvurulara, başvuru anından itibaren en geç 48 saat içerisinde olumlu veya olumsuz cevap vermekle yükümlü olacak.

5 VE 10 MİLYON TL CEZASI OLACAK

Söz konusu cevabın verilmemesi durumunda sosyal ağ sağlayıcısına 5 milyon TL ceza uygulanacak. Ağ temsilciliği, şikayetlerle ilgili olarak 6 aylık sürelerle raporlama yapmak zorunda olacak. Ayrıca raporlamanın yapılmaması durumunda, 10 milyon liralık idari para cezası uygulanabilecek.