Son bir haftada Donbas'a 250 Rus askeri gönderildi

Güvenlik
Anife Bilal
13 Nisan 2021, 20:56
Anife Bilal
13 Nisan 2021, 20:56

Ukrayna askeri istihbaratı, Rusya’nın işgal altından bulunan Donbas bölgelerine asker göndermeye devam ettiğini bildirdi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, son bir haftada Ukrayna doğusuna 250 Rus askerin getirildiği ifade edildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı sözcüsü Mariya Salnik, bugün Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğüne dayanarak yaptığı açıklamada, son bir haftada Rusya’dan işgal altında bulunan Donbas bölgelerine 2 ton yakıt ve 250 Rus askerinin getirildiğini duyurdu. Sözcü Salnik, konu ile ilgili açıklamasında, “Rusya, Ukrayna yönetimi tarafından kontrol edilmeyen sınır bölgeleri Lugansk ve Donetsk’e asker, silah, mühimmat ve yakıt göndermeye devam ediyor. Son bir hafta içinde Donbas’a 250 Rus askeri ve 250 ton yakıt getirildi.” diye bildirdi.

RUSYA TATBİKAT BAHANESİYLE UKRAYNA SINIRINDAKİ ASKERİ VARLIĞINI ARTIRIYOR

Daha önce Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü Temsilcisi Vadım Skibitskıy, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle askeri güçlerini Ukrayna sınırına çektiğini anlattı. Skibitskıy yaptığı açıklamada, “Tatbikat kisvesi altında birlikler, poligonlar oluşturulur ve birlikler sınırlarımıza yakın konuşlandırılırlar.” ifadeleri kullandı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

RUSYA SAVAŞA HAZIRLIK DENETİMİ BAŞLATTI

Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 6 Nisan’da Rusya’nın tüm askeri noktalarında savaşa hazırlık denetimlerine başlandığını bildirdi.  Şoygu, poligonlarda çalışmaların başladığının altını çizerek, “Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin hazırlık planına uygun olarak askeri idare organlarında, bölgelerde ve birliklerde denetimlere başlandı. Askerler, taktik, özel ve iki taraflı tatbikatlar yapmak üzere poligonlarda çalışmalara başladı” dedi.