Somali'deki patlamada hayatını kaybeden 2 Türk'ün cenazesi ve 16 yaralı Türkiye'ye getirildi

30 Aralık 2019, 13:39

Somali’nin başkenti Mogadişu’daki terör saldırısında hayatını kaybeden Turan Sevi ve Mehmet Kaplan’ın cenazesi ile yaralanan 16 Somalili Türkiye’ye getirildi.

Aden Adde Uluslararası Havalimanı’ndan TSİ 15.00’te havalanan ve Mogadişu’daki terör saldırısında hayatını kaybeden 2 Türk vatandaşının cenazesi ile yaralanan 16 Somaliliyi taşıyan Türk Hava Kuvvetlerine ait A400M tipi askeri uçak, Etimesgut Askeri Havalimanı’na indi.

Hayatını kaybeden 2 Türk vatandaşının cenazesi, buradan alınarak ailelerine teslim edilmek üzere hastaneye götürüldü. Türkiye’ye getirilen yaralı Somaliler de tedavileri için çeşitli hastanelere sevk edildi. Uçağı karşılamak için havalimanına gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, burada yaptığı açıklamada, dost ve kardeş ülke Somali’de meydana gelen patlamayı lanetleyerek üzüntülerini ifade etti. Koca, Milli Savunma Bakanlığıyla yapılan hazırlıkların ardından Türk Silahlı Kuvvetlerine ait ambulans uçağı, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve cerrahlardan oluşan 20 kişilik bir sağlık ekibiyle dün akşam Somali’ye gönderdiklerini kaydetti.

“KARDEŞ VE DOST ÜLKE SOMALİ’NİN VE ÜLKEMİZİN BAŞI SAĞOLSUN”

Olayda hayatını kaybeden 2 Türk vatandaşının cenazesi ile yaralanan 16 Somalilinin uçakla Türkiye’ye getirildiğini belirten Koca, patlamada hayatlarını kaybeden Turan Sevi ve Mehmet Kaplan’ın yakınlarına başsağlığı diledi. Koca, Somalili devlet yetkililerinin ambulans uçak talebinin olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da en başından itibaren konuya son derece yakın ilgi ve hassasiyet gösterdiğini söyledi. Koca, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı diliyor, yakınlarına sabırlar temenni ediyorum. Kardeş ve dost ülke Somali’nin ve ülkemizin başı sağolsun.” dedi.

BÜYÜKELÇİ KARSİ: TÜRKİYE BİZE HER ZAMAN DESTEK VERDİ

Somali’nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Süleyman Muhammed Karsi de yardımları için Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek, “Türkiye bize her zaman destek verdi. Kardeşler sıkıntılı günlerde belli olur. Türkiye bizim kardeş ülkemiz.” ifadesini kullandı.