Solunum cihazları iç talebe yetecek şekilde yönlendirilecek

26 Mart 2020, 16:57

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler çerçevesinde yeni bir tebliğ düzenlemesi yaptıklarını ve solunum cihazlarının ihracatında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan ön izin alınması şartını getirdiklerini açıkladı.

Ticaret Bakanlığının konuya ilişkin tebliğ değişikliği, Resmi Gazete’nin 26 Mart 2020 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakan Pekcan, Twitter hesabından, düzenlemenin Kovid-19’a karşı uygulamaya konulan tedbirler kapsamında çıkarıldığını bildirdi.

Pekcan, şunları kaydetti:

“Ventilatör, ecmo, ventilasyon sarfları, entübasyon tüpleri, yoğun bakım monitörleri gibi ürünlerin ihracatında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan ön izin alınması şartını getirdik. Sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksamanın ortaya çıkmaması ve mevcut kapasitenin etkin kullanılmasını teminen söz konusu tıbbi cihazların üretiminin ihtiyacı karşılamaya yetecek şekilde yönlendirilmesini amaçlayan düzenleme, tebliğin yürürlüğe girdiği tarih ve sonrasında yapılacak söz konusu ürünlerin ihracatını kapsayacak. Sürecin başından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde ve tüm kurumlarımızla tam bir eş güdüm ve koordinasyon içinde gereken her türlü tedbirin alınmakta olduğunu, vatandaşlarımızın da koronavirüse karşı dikkatli olmaları ve sosyal mesafeyi korumaları noktasında hassasiyet göstermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatırım.”

MASKE VE ETİL ALKOL İHRACATINDAKİ TEDBİRLER

Ticaret Bakanlığı tarafından daha önce de koruyucu maske, tulum, sıvı geçirmez önlük ve koruyucu gözlüklerin ihracı için ön izin şartı getirilmişti.

Ayrıca, etil alkol, kolonya, dezenfektan, hidrojen peroksit ve meltblown kumaşın (medikal kumaş) ihracatı da kayda bağlanmış ve iç piyasadaki tüketimde arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik önemli bir adım atılmıştı.

düzenleme
KORONAVİRÜS
kovid-19
RESMİ GAZETE
Ruhsar Pekcan
Solunum cihazları
tedbir
TİCARET BAKANLIĞI
Bunlara da bakın: