Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan kişilere yönelik denetimler artırılacak

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Aralık 2020, 17:44
Ozan Barış Erim
14 Aralık 2020, 17:44

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma kısıtlamasında istisna kapsamının art niyetli kullanılması üzerine valiliklere genelge gönderdi. Genelgeye göre, kısıtlama uygulamasından muaf tutulan kişiler muafiyet nedeniyle sınırlı tutulacak ve genel muafiyet kaldırılacak.

İçişleri Bakanlığı, bugün 81 il valiliğine “Muafiyetlerin Kötüye Kullanımının Önlenmesi” konulu genelge gönderdi. Son dönemde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan kişilerin art niyetli (sağlık randevusu alıp, randevuya dair belgeyi göstermek suretiyle hastane yerine başka yerlere gitmek, çalışma günü, vardiyası veya nöbeti olmadığı halde çalıştığını ibraz edip başka amaçla dışarı çıkmak) davranması nedeniyle Bakanlık yeni kararlar aldı. Genelgede belirtilen yeni kararlar şu şekilde:

“DIŞARIDA KALAN ZAMAN DİLİMİNE DİKKAT EDİLECEK”

“Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kısıtlamadan muafiyet tanınacak yerler ve kişilerle ilgili istisnanın kapsamı sadece muafiyet nedeniyle sınırlı olacak. Bunun dışında genel muafiyet şeklinde bir durum kesinlikle söz konusu olmayacak. Kişiler, muafiyete neden olan durum kapsamında ikametlerinden çıkabilecek olup bu süre içinde muafiyet nedenine dair zaman ve güzergah ile sınırlı kalacak. Zaman bakımından uygulamada kişinin istisna kapsamına dahil olan durumu ile dışarıda bulunduğu zaman diliminin uyumluluğuna dikkat edilecek.”

İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK

Sokağa çıkma kısıtlamasında istisna kapsamındaki kişi, muafiyeti nedeniyle ikametinden ayrıldığında rutin güzergahının dışına çıkamayacak. Bu doğrultuda ekiplerce kısıtlamanın uygulandığı süre ve günlerde dışarıda bulunan kişilerin kontrolleri sırasında muafiyet kapsamında olup olmadığı, muafiyet sebebiyle sokakta bulunma nedeninin zaman ve/veya güzergah açısından uyumluluk gösterip göstermediği hususlarına dikkat edilecek. Muafiyet sebebiyle zaman ve/veya güzergah bakımından uyumluluk bulunmayan durumlarda ise idari yaptırım uygulanacak.