Sofya'daki tek cami ırkçılar tarafından müze yapmak isteniyor!

Güncel
Ozan Barış Erim
29 Temmuz 2020, 17:30
Ozan Barış Erim
29 Temmuz 2020, 17:30

Bulgaristan Meclisi’ndeki aşırı sağcı Bulgar Ulusal Hareketi (VMRO) partisinin gençlik kolu olan Ulusal Gençlik Komitesi, başkent Sofya’nın merkezinde yer alan Banyabaşı Camii’nin müzeye dönüştürülmesi konusunda küstah bir çağrıda bulundu.

“BULGARİSTAN’IN KALBİNDE CAMİYE YER YOK”

VMRO Ulusal Gençlik Komitesi, geçen Cuma günü sosyal medyadan yaptığı küstah açıklamada, 16. yüzyılda inşa edilen ve Sofya’nın tek faal camisi olan Banyabaşı Camii’nin müzeye dönüştürülmesini talep etti. Ayrıca yapılan açıklamada, “Bulgaristan’ın kalbinde camiye yer yok” şeklinde ırkçı söylemlerde bulunuldu.

“BULGARİSTAN KARŞILIK VERMELİ”

Ayasofya’nın cami olarak açılmasına karşılık verilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Böyle kesin tutum sergileyerek komitemiz, Türkiye’nin simgesel Ayasofya’yı tekrar faal camiye dönüştürerek göstermelik eylemde bulunduktan sonra Bulgaristan’ın karşılık vermesi gerektiği konusunda ısrarcı” ifadesine yer verildi.

“BU PROVOKASYONA KAYITSIZ KALAMAYIZ”

Yaşanan gelişmeler üzerine Bulgaristan Meclisi Başkan Yardımcısı, sağ popülist parti Volya’nın lideri Veselin Mareşki, Türkiye’de yaşanan duruma kayıtsız kalmamaları gerektiğini belirterek, “Ortodoks Hıristiyanlar olarak, tüm Hıristiyan alemine yönelik bu provokasyona karşı kayıtsız kalamayız” açıklamasında bulundu.