Soçi Mütabakatı yürürlüğe girdi

23 Ekim 2019, 13:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Başkanı Putin’in görüşmeleri sonrasında imzalanan Soçi Mutabakatı resmen yürürlüğe girdi.

MÜLTECİLER SURİYE’YE GERİ DÖNECEK

Barış Pınarı Harekatı sonrasında, terör örgütü unsurlarının geri çekilmesini öngören ve çekilme için verilen 120 saatlik sürenin dolacağı gün Rusya’ya, günübirlik bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Soçi Mutabakatını imzalamıştı. Mutabakat bugün resmen yürürlüğe girdi. İmzalanan mutabakata göre, 150 saat içinde YPG’li teröristler ve silahları, 30 kilometrenin (güvenli bölge) dışına çıkarılacak. Örgütün tahkimat ve mevzileri imha edilecek. Terörle mücadelenin yanı sıra Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin sağlanması ile mültecilerin geri dönüşü ile ilgili kararlarda mutabakat içerisinde yerini aldı.

SURİYE’DE AYRILIKÇI GÜNDEME İZİN VERİLMEYECEK

Suriye’nin toprak bütünlüğüne de dikkat çekilen mutabakatta, Türkiye ve Rusya, Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir gündeme izin vermeyecek. 150 saatin sonunda Barış Pınarı Harekatı alanı sınırlarının batısı ve doğusunda, 10 kilometre derinlikte Türk-Rus devriyeleri başlayacak. Tel Rıfat ve Münbiç’teki tüm YPG’li teröristler, silahlarıyla beraber bu bölgenin dışına çıkarılacak. Terörist sızmalara karşı her iki ülke gereken önlemleri alacak. Muhtıranın gözetimi ve koordinasyonu için ortak bir mekanizma kurulacak. 150 saatlik süre, 29 Ekim saat 18’de sona erecek.

Bunlara da bakın: