Slovenya'nın "AB'de özel statü'' teklifine Türkiye'den net yanıt

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2019, 15:31
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2019, 15:31

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya’da düzenlenen 14. Bled Stratejik Forumu’nda, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor’un Türkiye’ye tam üyelik yerine özel statü verilmesi teklifine ilişkin açıklamalarına yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’un “Türkiye’ye Avrupa Birliği’nde (AB) özel statü” verilmesi teklifiyle ilgili, “Geçen yıla kadar Türkiye’nin üyeliğini güçlü bir şekilde destekliyordu. Fikrini neden değiştirdiğini bilmiyorum. (Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron ve başkaları nedeniyle olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, devletin ve AB’nin devamlılığı ilkesinin esas alınması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:
“AB, tam üyelik için Türkiye’yle müzakerelere 2004 yılında başladı. Buradaki kriterler nedir? Bu standartlarla mı ya da taahhütlerle mi ilgili? Türkiye yeni bir fasıl açmaya hazır. Eğer Türkiye açılış ve kapanış kriterlerini yerine getiremezse tamam o zaman, Türkiye tam üye olamaz ancak Türkiye fasılların açılış kriterlerini yerine getirirse üyelik sürecine veya en azından müzakerelere devam etmeli.”

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor konuyla ilgili, “Batı Balkanlar ile Türkiye ve Ukrayna arasındaki farkı belirtmek isterdim. Ukrayna ve Türkiye’ye özel statü, Batı Balkan ülkelerine de tam üyelik teklif ederdim” demişti.