"Slovenya, Kırım Platformunu oluşturma girişimini destekliyor"

Haberler
Anife Bilal
28 Ekim 2020, 19:10
Anife Bilal
28 Ekim 2020, 19:10

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Slovenya Cumhuriyeti’nin Ukrayna Büyükelçisi Tomaž Mencin ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında Slovenya’nın Kırım Platformu’nu oluşturma girişimini desteklediği bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 27 Ekim 2020 tarihinde Slovenya Cumhuriyeti’nin Ukrayna Büyükelçisi Tomaž Mencin ile görüşme yaptı. Görüşmede Kırım Platformu’nun oluşturulması ve işgal altındaki Kırım’ın Rusya tarafından askerileştirilmesi ele alındı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Slovenya’nın Kırım Platformu’nu oluşturma girişimini desteklediği belirtildi.

CEPPAR, KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Görüşmede Ceppar’ın Slovenya’ya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek verdiği için teşekkür ettiği ve Rusya’nın işgal ettiği Kırım’daki ihlalleri hakkında bilgi verdiği ifade edildi. Bakan Yardımcısının ayrıca görüşmede, Rusya’nın yarımadayı bir askeri üsse dönüştürdüğüne ve Karadeniz ile Akdeniz bölgesini askerileştirdiğine dikkat çektiği kaydedildi.

DİNİ ÖZGÜRLÜKLER KISITLANIYOR

Bununla birlikte Ceppar’ın, işgalci yönetimin Kırım’da Ukrayna Ortodoks Kilisesinin faaliyetlerini engellediğini ve uluslararası toplumun işgal altındaki yarımadada meydana gelen dini özgürlük haklarının ihlallerine dikkat etmesinin çok önemli olduğunu vurguladığı belirtildi.

KARŞILIKLI ÇIKARLARI İLGİLENDİREN KONULARDA ORTAK ÇALIŞMA

Görüşmede, uluslararası örgütler bünyesinde ikili işbirliği gündemini tartışan tarafların, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) çerçevesinde karşılıklı çıkarları ilgilendiren çeşitli konularda yakın çalışmaya hazır olduklarını bir kere daha teyit ettiği ifade edildi.