Slovakya Cumhurbaşkanı: "Ukrayna toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceğiz"

16 Eylül 2019, 17:46

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Čaputová, ülkesinin Rusya’ya uygulanan yaptırımların uzatılmasını desteklediğini ifade etti. Čaputová’ya göre yaptırımlar Ukrayna toprak bütünlüğü geri kazanılana kadar uygulanmaya devam etmeli.

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Čaputová 16 Eylül 2019’da Kıyiv’e (Kyiv) resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Čaputová, “Her türlü çatışmaların çözümü uluslararası hukuk ilkelerine dayanmalı ayrıca egemenlik ve uluslararası kabul edilmiş yasalar göz önünde bulundurulmalı. Donbas, Kırım ve Sivastopol (Akyar) da buna dahil. Bu yüzden  Avrupa Birliği tutumu çerçevesinde, Slovakya Rusya’ya uygulanan yaptırımların Minsk Anlaşmaları yerine getirilene ve Ukrayna kendi topraklarındaki kontrolü geri alana kadar devam ettirilmesini destekliyor.” diye kaydetti.

Her ülkenin kendi kaderini tayin etme ve kendi gelişim yolunu seçme hakkına sahip olduğunu belirten Slovakya Cumhurbaşkanı, “Ülkemiz bundan sonra da reform yolunda ilerleyen Ukrayna’ya destek verecek ve egemenliğinizi ve toprak bütünlüğünüzü savunacak.” ifadeleri kullandı.

SLOVAKYA
Ukrayna
Zuzana Caputova
Bunlara da bakın: