Slovakya Başbakanının "Sputnik aşı şakası" Ukrayna ile diplomatik krize neden oldu: Özür diledi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2021, 12:07
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2021, 12:07

Slovakya Başbakanı İgor Matoviç ağır bir gafta bulunarak Ukrayna ile krize yol açtı. Matoviç, “Rus Sputnik V aşısı karşılığında Ukrayna’nın bir kısmını Rusya’ya vadettim” dedi ve Ukrayna’dan gelen tepki üzerine Slovakya Dışişleri Bakanı özür diledi.

Slovakya Başbakanı Igor Matoviç, katıldığı bir radyo programında Rusya’dan sipariş ettikleri koronavirüs aşıları Sputnik V için ne tür bir vaatte bulundukları sorusu üzerine; aşı karşılığında Rusya’ya Ukrayna’nın batısındaki Zakarpatya bölgesini vaat ettiklerini söyledi. Slovakya Başbakanı Matoviç’in aşı gafı, Ukrayna ile diplomatik krize yol açtı. Slovakya Başbakanı Igor Matoviç’in, Sputnik V aşıları için Rusya’ya Ukrayna’nın batısındaki Zakarpatya bölgesini vadettiğini söylemesinin ardından Ukrayna, Slovakya Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Matoviç gelen tepkiler üzerine sözlerinin şaka olduğunu söyleyerek özür diledi.

UKRAYNA ÖZÜR İSTEDİ

Ukrayna’nın tepkisi gecikmedi ve Kıyiv, Matoviç’ten özür talep etti. Diplomatik krizin daha fazla büyümemesi için devreye giren Slovakya Dışişleri Bakanı İvan Korçok, 4 Mart 2021 tarihinde Başbakan Matoviç’in şakasının yersiz olduğunu söyledi ve ülkesinin resmi özrünü Ukrayna’ya iletti.

BRATİSLAVA-KIYİV HATTINDA DİPLOMATİK GERİLİM

Slovakya Başbakanı Matoviç’in şakası Ukrayna’da büyük tepki çekti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Nedeni ve bağlamı ne olursa olsun, Slovakya hükumetinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü doğrudan ilgilendiren sözleri hiçbir suretle kabul edilemez olup, Ukrayna-Slovakya arasındaki iyi komşuluk atmosferini ve dostane ilişkilerini olumsuz yönde etkilemiştir” denildi. Matoviç’in sözlerinin ardından Slovakya’nın Ukrayna’daki Maslahatgüzarı Matus Korba’nın bakanlığa çağrılıp tepkilerin iletildiği, Slovakya Başbakanı Igor Matoviç’ten resmi özür beklendiği bildirildi.

“UKRAYNALILARDAN ÖZÜR DİLERİM”

Igor Matoviç, Ukrayna’nın tepkisinin ardından Twitter’dan özür diledi. Başbakan Matoviç özür mesajında, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü benim için her zaman çok net olmuştur. Uluslararası hukuka saygı göstermek bir zorunluluktur. Ukraynalıların haklı çabalarını baltalayabilecek uygun olmayan tepkim için tüm Ukraynalılardan özür dilerim” dedi.

SLOVAKYA RUSYA’DAN 2 MİLYON AŞI ALDI

Zakarpatya, 2. Dünya Savaşı’ndan önce Macaristan ve Çekoslovakya’ya bağlı idi. Savaşın ardından Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlandı. Slovakya, Ukrayna ile arasında diplomatik krize yol açan radyo programının konusu olan Sputnik V aşısı için Rusya’ya 2 milyon aşı siparişi verdi ve ilk partilik 200 bin doz aşı yakın zaman önce Slovakya’ya ulaştı.