Skandal tarih dersi kitabı yeniden Kırım'daki okullarda!

Eğitim
Feride Useinova
25 Ocak 2020, 14:51
Feride Useinova
25 Ocak 2020, 14:51

İkinci Dünya Savaşı esnasında “Kırım Tatarları-işbirlikçiler” adlı bir bölüm bulunduran ve “Kırım Tatar halkına yönelik nefreti doğurtan” ifadeler içeren 10. sınıf  tarih ders kitapları Kırım okullarına iade edildi.

Krım.Realii kaynağına göre öğrencilerin aileleri işgalci idarece dağıtılan ders kitaplarının eski olduğunu, ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında “Kırım Tatar nüfusunun çoğunluğunun Almanlara sadık olduğunu ve birçoğunun aktif olarak onlara yardımcı olduğunu” iddia eden kısımların koparıldığını, toplam 6 sayfanın hemen hemen her kitapta eksik göründüğünü söyledi.

TEPKİLERE YOL AÇMIŞTI

Rus işgali altındaki Kırım’da 2019’un başında, Kırım Tarihi adlı 10. sınıf ders kitabı skandala yol açmıştı. Kırım’ın sanat ve eğitim erbapları, avukatlar bu kitabı okul programından çıkartmak talebiyle sözde Kırım Eğitim Bakanına başvurmuşlardı.

Daha sonra ders kitabının okul kütüphanelerinden kaldırılmasına yönelik duyurular yapılmıştı. 25 Mart 2019’da sözde Kırım Eğitim Bakanlığı, Avukat Lenura Yengulatova’nın talebine bir yanıt olarak, 10. sınıf için  “Kırım Tarihi” ders kitabının yarımadadaki okullarda kullanılmadığını söylemişti. 11 Mayıs 2019’da da sözde Kırım hükûmeti tarih ders kitabının skandal paragraflarını “yapıştırmaya”, “boyamaya” ve “kesmeye” karar verdiklerini açıklamışlardı.