Skandal ses kaydı internete düştü: Ukrayna başbakanı istifasını verdi

Güncel
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 11:39
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 11:39

Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk, bugün yaptığı açıklamada Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenkiy’e istifa dilekçesini ilettiğini bildirdi.

İSTİFAYA YOL AÇAN SKANDAL SES KAYITLARI

YouTube’da 15 Ocak 2020 tarihinde Başbakan Gonçaruk’un, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin ekonomi hakkında ilkel bir görüşe sahip olduğunu ileri sürdüğünü iddia eden bir ses kaydı yayınlandı.

YouTube ses kaydı açıklamasında, “Oleksiy Gonçaruk, Oksana Markarova, Yakov Smoliy, Ekaterina Rojkova, Yulia Kovaliv aptal cumhurbaşkanı Zelenskiy ile bir toplantı için nasıl bir araya geldi”  ifadeleri kullanıldı.

Bir gün sonra 16 Ocak 2020 tarihinde ilgili ses kaydı yayınlayan, “Cumhurbaşkanı nasıl kandırılır?” isimli kanal YouTube’tan kaldırılmıştı. Şu an ses kaydı ile ilgili “Yükleyicisi YouTube hesabını kapattığı için bu video artık kullanılamaz.” diye açıklama çıkıyor.

GONÇARUK: CUMHURBAŞKANI BENİM İÇİN ŞEFFAFLIK VE DÜRÜSTLÜK ÖRNEĞİDİR

Bugün 17 Ocak 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden açıklama yapan Gonçaruk, “Son günlerde hepiniz Bakanlar Kurulunun yaptığı toplantıların kayıtlarının parçalarından oluşturulan ve internette yayınlanan ses dosyaları etrafında gelişen olayların tanığı oldunuz. İlgili ses kayıtları yapay olarak ben ve ekibimin siyasi liderimiz olan Cumhurbaşkanımıza saygı duymadığımız izlenimini yaratıyor… Görevimi cumhurbaşkanının programını gerçekleştirmek için üstlendim. O benim için şeffaflık ve dürüstlük örneğidir. Ancak, cumhurbaşkanına olan saygımız ve güvenimiz hakkındaki herhangi bir şüpheleri ortadan kaldırmak için ben istifa dilekçemi hazırladım ve onu cumhurbaşkanına ilettim.” diye bildirdi.