Siyasi tutsaklar Uzeir Abdullayev ve Teymur Abdullayev, Başkurdistan’daki cezaevlerine sevk edildi

09 Mart 2020, 18:54

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanarak mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsaklar Uzeir Abdullayev ve Teymur Abdullayev’in, Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salovat şehrindeki cezaevlerine sevk edildiği bildirildi.

Siyasi tutsakların annesi Dilara Abdullayeva konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Salavat’ta iki cezaevi var. Uzeir ve Teymur’u farklı hapishanelere götürdüler. Bildiğim kadarıyla küçük oğlum ( Teymur) bu dava çerçevesinde mahkum edilen Zeytullayev ve Saleddinov ile aynı yerde tutuluyor. Büyük oğlum Uzeir ise diğerine sevk edildi” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.

Hizb ut-Tahrir davası
SİYASİ TUTSAK
Teymur Abdullayev
Uzeir Abdullayev
Bunlara da bakın: