Siyasi tutsak Vladlen Abdulkadırov’un eşi: Eşimi alıkoyarken kafasına vurdular

Haberler
Anife Bilal
07 Ağustos 2020, 12:56
Anife Bilal
07 Ağustos 2020, 12:56

Asif Aliyev/ Kırım Haber Ajansı-Kıyiv

Çeviri: Elzara İşçen

İnsan hakları savunucularının verilerine göre yüze yakın Kırımlı, siyasi nedenlerden ötürü Rusya veya işgal edilen Kırım’daki hapishanelerde alıkonuluyor. Söz konusu siyasi tutsakların büyük bir çoğunluğu Kırım Tatarı. 

Kırım Haber Ajansı (QHA), siyasi tutsakların ailelerinin durumunu ve yaşantısını anlatan yazı dizisine devam ediyor. İlk bakışta, sadece tutsak listelerinde belirtilen bir isim olarak algılansalar da, siyasi tutsakların her birinin ayrı birer hikayesi var ve bunları anlatmak onların mücadelesini desteklemek için çok önemli.

VLADLEN ABDULKADIROV

Kırım Tatar siyasi tutsak Vladlen Abdulkadırov sürgünde doğdu. Alıkonulmadan önce, siyasi tutsakların ailelerine aktif şekilde yardım ediyordu.Mart 2019’da bir dizi Kırım Tatarının evine toplu baskınlar düzenlendi. İşgalci güçler Vladlen’in evine de baskın yaptı ancak o baskın sırasında Kırım’da değildi. Kırım Tatar siyasi tutsakların duruşmasına katılmak için Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde bulunan Abdulkadırov ve iki Kırım Tatarı daha, Rus polisi tarafından orada alıkonuldu.
İşgalciler Vladlen Abdulkadırov’u, güya terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla, ayrıca zorla iktidarı ele geçirme hazırlıkları yapmakla suçluyor.

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan siyasi tutsak Vladlen Abdulkadırov’un eşi Gülzar Abdulkadırova’ya evinde yapılan arama, tutukevindeki hayatı ve Kırım Tatar halkının desteği hakkında anlattı.

SAAT 06.00’DA KAPIMIZA VURMAYA BAŞLADILAR

Vladlen çok iyi insandır. Çocukları çok sever. Eşim sporu çok seviyordu ve buna çok zaman ayırıyordu. Düzenli spor yapıyor ve çocukları spora alıştırıyordu. O arkadaşlarıyla birlikte bölgemizde çocuk parkının kurulmasını sağlamıştı. Ancak Vladlen alıkonulduğu için çocuk parkının inşaatı tamamlanamadı.

Arama gününü unutmak imkansız… 27 Mart 2019 tarihinde sabahın erken saatlerinde baskın düzenlendi. Üçüncü kızımız henüz 17 günlüktü. Yeni doğan çocuk, uykusuz geceler… Bu yüzden ancak sabaha karşı uykuya dalabildim. Saat 06.00 gibi kapıya vurmaya başladılar. Uyandım. Gitgide daha kuvvetli bir şekilde kapıya vurmaya başladılar, bu beni çok korkuttu.

AVUKAT ÇAĞIRMAYA İZİN VERİLMEDİ

Kapıya yaklaşarak “Kim o?” diye sordum. Bana FSB’den geldiklerini söylediler ve kapıyı açmamı emrettiler. Kapıyı açar açmaz eve girdiler ve her yere dağıldılar. Daha sonra gelme nedenlerini açıkladılar. Görevliler eşimin evde olmadığını gördü ancak onun nerede olduğunu sormadılar bile. Arama emrini okudular ve arama yapacaklarını bildirdiler. Arama emrini ben okumadım. Avukatı çağırmama da izin verilmedi. Tüm telefonlarımıza el koydular. Evde çocuklarla tek başıma olduğum için odaları dolaşarak aramanın nasıl yapıldığını takip edemedim. FSB görevlileri tanık olarak iki genç erkeği getirdi. O insanları daha önce hiç görmemiştim.

KUR’AN-I KERİM’E EL KOYDULAR

Arama sırasında evde bulunan Elmir Kuliyev’in Kur’an-ı Kerim çevirilerine ve bir Arapça Kur’an-ı Kerim kitabına el koydular. Onu neden aldıklarını sorduğumda bana uzmanların kitabı inceleyeceği söylendi. Çocukların tabletlerine de el koydular. Vladlen telefon tamirciliği yapıyordu ve arama sırasında bizim olmayan telefonlara bile el konuldu. Evde neden çok fazla şarj aletinin bulunduğunu sordular. Balık yemini bile incelediler.

“EŞİMİ SADECE DURUŞMALAR SIRASINDA GÖREBİLİYORUM”

Eşim, Rostov-na-Donu’da alıkonulduktan sonra onu sadece Kırım’da yapılan duruşmalarda görebilme şansım oldu. Son zamanlarda duruşmalar kapalı şekilde gerçekleşiyor. Duruşmalara katılamıyoruz ama yine de mahkemeye yakınlarımızı görebilme umuduyla gidiyoruz. Duruşmalar açık şekilde yapıldığı zaman bile duruşma salonunda eşlerimizle konuşmaya izin verilmiyor.

“TUTUKEVİNDE ALIKONULAN EŞİMİN SAĞLIK DURUMU KÖTÜLEŞTİ”

Alıkonulmadan önce Vladlen’in görme sorunları vardı. Bir buçuk yılı tutukevinde geçirdikten sonra görme sorunu daha da kötüleşti. Ayrıca çocukluğundan beri karaciğer sorunu vardı. Sağlıklı kalmak için diyetine uyması ve günde 5 kere beslenmesi gerekiyor. Tabii ki tutuk evi şartlarında bunun yapılması imkansız.

ALIKOYULDUĞU SIRADA KAFASINA VURDULAR!

Kolluk kuvvetleri görevlileri eşimi ve diğer 2 kişiyi Rostov’da alıkoyarken onlara karşı şiddet uyguladılar. Vladlen’in kafasına vurdular. Başında darp izleri var. Bundan dolayı, tarifsiz baş ağrıları çekiyor.

“ÇOCUKLAR BABALARININ NEREDE OLDUĞUNU BİLİYOR”

Çocuklarıma babalarının nerede olduğunu anlattım, onlardan bir şey gizlemiyorum. Çocuklar babalarıyla yazın denize gittiklerini, kışın ise onunla kar topu oynadıklarını hatırlıyorlar. İşten sonra eve gelince her zaman ilk 30-40 dakikasını çocuklara ayırırdı.

“KIRIM’DAKİ BASKILAR KIRIMLI MÜSLÜMANLARI BİRLEŞTİRDİ”

Yapılan baskılara rağmen Kırım’daki Müslümanlar daha çok birleşti. Halkımız, bize çok büyük destek veriyor. Bir yıldan daha uzun süredir eşsiz yaşıyorum ve bu destek ailemiz için çok önemli. Küçük çocuklarıma bakmak zorundayım bu yüzden tutukevine sık sık gidip eşime ihtiyacı olan şeyleri iletemiyorum. Tüm bunları aktivistler yapıyor. Çocuklarımız da desteği hissediyor.

Tutsak değişimi konusunda sadece Allah’a ümit bağlıyorum. Sadece ona dua ederek eşimin ve diğer siyasi tutsakların kısa zamanda serbest bırakılmasını istiyorum. Çocuklarım da babaları için dua ediyor. Eşimin kısa zamanda eve dönmesini umuyorum.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’dan ise hala haber alınamıyor. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu, Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldular.