Siyasi tutsak Vladimir Baluh hapishane şartlarını anlattı

Güncel
Anife Bilal
05 Mayıs 2019, 13:06
Anife Bilal
05 Mayıs 2019, 13:06

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 4 yıl 11 hapis cezasına çarptırılan siyasi tutsak Ukraynalı aktivist Vladimir Baluh yazdığı mektupta devamlı hücrede tutulduğunu bildirdi. Siyasi tutsak alıkonulduğu hücrenin çok soğuk olduğunu ve son bir buçuk aydır sadece ekmekle beslendiğini belirtti.

Kırım İnsan Hakları Grubu, Baluh’un aktivist Julia Lorenz’e mektup yazdığını bildirdi. Mektupta devamlı hücre cezasında tutulduğunu bildiren Baluh şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce bu kadar fazla ve bu kadar uzun süre üşümemiştim. 3 haftadır ceza hücresinde tutuluyorum. Daha önce ısıtma borusuna yapışarak vücudumun bir parçasını ısıtabilme şahsına sahiptim ancak 16 Nisan’dan sonra ısıtma kapatıldı. Sıcağı seven, güneyli ve son bir buçuk aydır sadece ekmekle beslenen bir insan için bu çok zor bir sınav.”

Siyasi mahkum Ukraynalı aktivist Vladimir Baluh, mart 2019’da Rusya’nın Tver bölgesindeki  Torjok şehrindeki cezaevine sevk edilmişti.

Hak savunucuları Baluh’un, işgal edilen Kırım’ın dışına çıkarılmasının uluslararası insan hakları hukukunu ihlali olduğunu vurgulamışlardı.

SİYASİ TUTSAK VLADİMİR BALUH

Hatırlanacağı üzere Kırım sakini Vladimir Baluh, 2013 yılında evinin çatısına Ukrayna bayrağı asmıştı. 30 Nisan 2015’te Munus (Serebryanka) köyünde yaşayan Ukrayna’nın Svodoba (Özgürlük) Partisi üyesi Vladimir Baluh’un evinde, işgalci Rus polisi FSB (Federal Güvenlik Servisi) ile birlikte arama yapmış, arama sırasında evin çatısında asılı olan Ukrayna bayrağı, arama yapanlar tarafından yırtılarak koparılmıştı. Aramanın gerekçesi olarak, T-74 tipi bir traktörün parçalarının çalınması gerekçe gösterilmişti.

14 Kasım 2015 tarihinde Rus kolluk kuvvetleri tekrar Baluh’un evinde arama düzenledi ve aleyhinde Rusya Ceza Kanunu’nun 319. Maddesi gereğince (Yönetim Temsilcisine Hakaret) dava açıldı. Baluh suçlamayı kesinlikle kabul etmediğini açıklasa da Akşeyh (Razdolnoe) Bölge Mahkemesi, Vladimir Baluh’u polis memuruna hakaretten suçlu bularak iki kez 320 saat topluma hizmet cezası verdi.

8 Aralık 2016 tarihinde FSB görevlileri, Ukraynalı vatanseverin evinde tekrar arama yaptı ve evinin çatı katında 90 kurşun ve patlayıcı madde bulunduğunu iddia ederek Baluh’u gözaltına aldı. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Akşeyh (Razdolnoye) Bölge Mahkemesi, 4 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı duruşmada Ukraynalı aktivist Vladimir Baluh hakkında 3 yıl 7 ay hapis cezası, 10 bin ruble (yaklaşık 170 dolar) tutarında para cezası hükmünü çıkardı. Rus işgali altındaki Kırım’da sözde Yüksek Mahkeme 2 Ekim 2017’de, 3 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı aktivist Vladimir Baluh hakkındaki kararı iptal ederek davanın yeniden incelenmesine karar verdi.

Sözde Akşeyh (Razdolnoye) Bölge Mahkemesi, 16 Ocak 2018 tarihinde yapılan “duruşma” sırasında, güya mühimmat saklamakla suçlanan Ukraynalı yurtsever Vladimir Baluh’u 3 yıl ve 7 ay hapis ve 10 bin ruble para cezasına çarptırdı.

Vladimir Baluh’un hapis cezası kararına ilişkin temyizin incelendiği 14 Mart 2019 tarihinde yapılan duruşma esnasında sözde hakim Timur Slezko, Baluh hakkındaki iddianameden mühimmat satın alınması ile ilgili maddeyi çıkardı. Böylece Vladimir Baluh’un 3 yıl 7 aylık hapis cezası, 3 yıl 5 aya indirildi.

2 DAVADA TOPLAM 5 YIL HAPİS CEZASI

Güya mühimmat sakladığı için 3 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı yurtsever Vladimir Baluh’a karşı, sözde tutukevi görevlisine saldırdığı gerekçesiyle ikinci bir düzmece dava açıldı.

Ukraynalı aktivist Vladimir Baluh, 5 Temmuz 2018 tarihinde yapılan “duruşma” sırasında, güya tutukevi görevlisine saldırdığı gerekçesiyle hakkında açılan ikinci davada 5 yıl hapis cezasına ve 10 bin ruble (yaklaşık 150 dolar) para cezasına çarptırıldı.

Kremlin kontrolündeki sözde yargıcın, Vladimir Baluh hakkında ilk davada çıkarılan 3 yıl 5 ay hapis cezası kararını göz önünde bulundurarak aldığı belirtildi.

İşgalci mahkeme 3 Ekim tarihinde yapılan “duruşma” sırasında 5 yıl hapis cezası kararını 4 yıl 11 ay olarak değiştirme kararı aldı. Aktivist hakkında alınan 10 bin ruble para cezası kararı ise değiştirilmedi.

AÇLIK GREVİ

Kırım’da Rus işgalciler tarafından yasa dışı olarak hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı aktivist Vladimir Baluh, iki aydır açlık grevine devam ediyor. Baluh, daha önce de hakkında verilen hapis cezası kararını protesto etmek amacıyla 2018’de Mart ayından Ekim ayına kadar açlık grevi yapmıştı.