Siyasi tutsak Ukraynalı yönetmen Sentsov 5 yıldır Rusya'da hapis

Haberler
Anife Bilal
11 Mayıs 2019, 12:00
Anife Bilal
11 Mayıs 2019, 12:00

Kremlin’in esiri Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov tam beş yıl önce Rus işgalciler tarafından alıkonulmuştu.

SİYASİ TUTSAĞIN ALIKONULMASININ YIL DÖNÜMÜNDE EYLEMLER DÜZENLENDİ

Ukrayna’nın bir dizi kentine 5 yıldır Rus hapishanesinde yasa dışı olarak tutulan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov’a destek vermek için eylemler düzenlendi.

Başkent Kıyiv’deki (Kiev) aktivistler “Do you remember?” (Hatırlıyor Musun?) isimli eylemi gerçekleştirdi. Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan 14 ülkenin Büyükelçiliklerin önünden geçen aktivistler onlara Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları hatırlattı ve Rusya’yla yapılan tüm görüşmelerin bu konudan başlaması gerektiğini ifade etti. Ayrıca eylemciler Rus saldırganlığı devam ederken AKPM’deki oylama hakkının Rusya’ya geri verilmemesini talep ederek hazırladıkları mektupları Büyükelçilere ilettiler.

Benzer eylemler Ukrayna’nın Dnipro ve Odesa kentleri ile çeşitli Avrupa kentlerinde de düzenlendi.

MOSKOVA’DA FSB BİNASI ÖNÜNDE PROTESTO

Moskova’daki aktivistler ise yasa dışı mahkum edilen Ukraynalı yönetmene dikkat çekmek için Lubyanka caddesinde bulunan Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) binası önünde tek kişilik eylemler düzenledi.

Aktivistler Oleg Sentsov’un ve tüm Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep etti.

UKRAYNALI YÖNETMEN OLEG SENTSOV

İşgal edilen Kırım’da 11 Mayıs 2014 tarihinde Rusya gizli servisleri tarafından alıkonulan yönetmen Sentsov işgal edilen yarımadadan yasa dışı bir şekilde Rusya’ya götürüldü.

Rusya yönetimi, Sentsov’u Rusya’da yasak olan Sağ Sektör (Pravıy Sektor) örgütünün hücresini kurmak, Kırım Rus Toplumu Teşkilatı ve Birleşik Rusya (Yedinaya Rossiya) Partisi’nin Akmescit’teki ofislerini kundaklamaK ve Akmescit’teki Lenin Anıtı’nı tahrip etme hazırlıkları yapmakla suçladı.

2015 yılının Ağustos ayında Rusya’nın Rostov-Na-Don Şehri’nde bulunan Kuzey-Kafkasya Askeri Mahkemesi, Rusya’da “terör eylemi düzenlemekle” suçlanan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov’u suçlu bularak onu toplamda 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

SÜRESİZ AÇLIK GREVİ BAŞLATTI

Oleg Sentsov, 14 Mayıs 2018 tarihinde süresiz açlık grevine başlamıştı. Sentsov, tek talebinin Rusya ve Kırım’da tutulan tüm Ukraynalı siyasi tutsakların serbest bırakılması olduğunu ifade etmişti.

145 GÜN SONRA ZORUNLU BESLEME TEHDİDİYLE AÇLIK GREVİNE SON VERMEK ZORUNDA KALDI

5 Ekim 2018 tarihinde Oleg Sentsov, 14 Mayıs 2018 tarihinden beri devam ettiği açlık grevine 6 Ekim’den itibaren son vermek zorunda olduğunu açıklamıştı.

Sentsov’un Avukatı Dmitriy Dinze, Ukraynalı siyasi mahkumun açlık grevine son verme nedenlerini açıkladığı mektubunu yayınlamıştı. Mektubunda, kendisine karşı zorunlu besleme uygulanması planlandığı için açlık grevine son vermek zorunda kaldığını kaydeden Sentsov, “kendisini destekleyen herkese teşekkür ederken, beklentilerini boşa çıkardığı herkesten özür dilemişti.”

SENTSOV BİR DİZİ ULUSLARARASI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, 2018 Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü, Avrupa Bellek ve Vicdan Platformu (Platform of European Memory and Conscience) ödülü ve 2018 Sergey Magnitskiy İnsan Hakları Ödülü’nü alarak uluslararası platformlarda da sesini duyurmuştu.