Siyasi tutsak Süleymanov: Oğlumu aramaya yardım eden herkese teşekkür ederim

06 Ağustos 2020, 18:05

Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov, Rus işgali altındaki Kırım’da 24 Temmuz 2020 tarihinde kaybolan ve daha sonra ölü bulunan 3 yaşındaki oğlu Musa Süleymanov’u aramaya yardım eden herkese teşekkür etti.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı kendi sosyal medya hesabında, siyasi tutsak Süleymanov’un yazdığı mektubu yayınladı.

“KAYBIMIZ ÇOK AĞIR VE DÜZELTİLEMEZ”

Mektupta oğlunun arama kurtarma çalışmalarına katılan herkese teşekkür eden Ruslan Süleymanov, “Son ana kadar oğlumun sağ salim bulunacağını umuyordum. Musa üç yıldır ailemizdeydi; uzun bir süre değil ancak Allah’a tüm kalbime bize böyle bir oğul verdiği için minnettarım. Kaybımız çok ağır ve düzeltilemez.” diye kaydetti. Süleymanov ayrıca avukat Lilya Gemeciye verdiği manevi destek için teşekkür etti.

İlgili haber: Kırım’da gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlanan Musa Süleymanov için Kıyiv’de dua merasimi

Kırım’da yaşayan insanların Musa’yı ararken büyük dayanışma sergilediğini vurgulayan siyasi tutsak, “Kırım’da durum her zaman böyleydi; millete ve dine bakmaksızın insanlar her zaman barış ve uyum içinde yaşıyorlardı.” diye belirtti.

MUSA’NIN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Bilindiği gibi, Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında Küçük Musa’nın bedeni soruşturma işlemleri için morga götürüldü. Daha sonra işgalci yetkililerin yaptığı açıklamada çocuğun boğulma nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtildi. 

KIRIMLILAR SEFERBER OLMUŞTU

Musa’nın aranması çalışmalarına Kırım’ın farklı yerlerinden gelen 3 ila 5 bin gönüllü katılmıştı. Aramada Rus işgal idaresinin sözde polisleri, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma oluşumunun gönüllüleri, su altı arama-kurtarma ekipleri, köpekler, dronlar ve helikopterlerin kullanıldığı aktarılmıştı.

İşgalci idarinin sözde Kırım savcılığı, çocuğun kaybolmasıyla ilgili olarak “küçük yaştaki şahsın öldürülmesi” maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurmuştu. Buna göre işgalcilerin baba Ruslan Süleymanov bir yıldan fazla bir süre hapiste tutulmasına karşın çocuğun babasının ve annesinin vazifelerini yerine getiremediklerine kanaat getirerek bu yönde tedbirler alacağı duyurulmuştu.

İlgili haber: Üç yaşındaki Musa Süleymanov, Kırım’da son yolculuğuna uğurlandı

CENAZEYE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Musa Süleymanov 27 Temmuz’da toprağa verildi. Kırım Tatar halkı, küçük Musa’yı gözyaşları içinde uğurladı. Cenazeye en az 3 bin kişi katıldı. İşgalcilerce alıkonulan siyasi tutsak Ruslan Süleymanov oğlunu son yolculuğuna uğurlayamadı.


musa süleymanov
Ruslan Süleymanov
Bunlara da bakın: