Siyasi tutsak Server Mustafayev: Beni korkutmaya ve Kırım'ı terk etmeye zorlamaya çalıştılar

Haberler
Anife Bilal
09 Eylül 2020, 16:33
Anife Bilal
09 Eylül 2020, 16:33

Rus mahkemesi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasında son aşamaya geçti. Dün yapılan duruşmada, Kırım Dayanışması sivil grubu Koordinatörü, yurttaş gazeteci, Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev mahkemede son sözünü söyledi.

Rus mahkemesinde son sözünü söyleyen Server Mustafayev, işgalci yönetimin Kırım’da Kırım Tatar aktivistlere uyguladığı baskılara dikkat çekti. Kırım Dayanışması Koordinatörü, alıkonulmadan önce işgalci güçlerin kendisine baskı uyguladığını ve Kırım’ı terk etmeye zorladıklarını anlattı.

“KAÇACAK YERİM YOK, KIRIM BENİM EVİM”

Mahkemede son söz söyleyen siyasi tutsak şu ifadeleri kullandı: 

“Kırım Dayanışması koordinatörü olarak beni korkutmaya, Kırım’ı terk etmeye zorlamaya, 2014’ten sonra barışçıl ve yasal zeminde başlattığım direnişi kırmaya çalıştılar. Kırım’ın idari sınırında birçok kez alıkonuldum ve sorgulandım, defalarca sorguya ve önleyici sohbetlere çağrıldım. Alıkonulmadan önce takip ediliyordum. Ben yasa dışı bir şey yapmadım. İnsan hakları ve gazetecilik faaliyetleri yürüttüm. Kaçacak yerim yok, Kırım benim evim. Adaletsizliğe alıştım artık. Onlar birini hapse atarlarsa diğerlerinin korkacağını düşünerek yanılıyorlar. Buna hazırdım. Hepimiz buna hazırız. En önemlisi bu sınavdan onurlu bir şekilde geçmektir.”

8 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK HAKKINDA 15 İLE 21 YIL ARASI HAPİS İSTEMİ

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasının görüldüğü Güney Askeri Bölge Mahkemesinde 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılan duruşma sırasında Rus savcının 8 Kırım Tatar siyasi tutsak için talep ettiği cezayı açıkladığı bildirilmişti.

Rus savcı, güya sözde “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov için 20 yıl hapis ve 800 bin ruble para cezası, Memet Belalov için 21 yıl hapis cezası, Timur İbragimov için 20 yıl hapis cezası istedi.

Öte yandan, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 15, Server Mustafayev için 17, Seyran Saliyev için 19, Ernes Ametov için 17,5 ve Edem Smailov için 17,5 yıl hapis cezası talep edildi.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

İşgalciler, Süleyman Asanov, Memet Belalov, Timur İbragimov’u “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarını ise “terör faaliyetlerine katılma” suçuyla yargılıyor.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.