Siyasi tutsak Nuri Primov hastaneye sevk edildi

Haberler
Anife Bilal
22 Mart 2019, 15:05
Anife Bilal
22 Mart 2019, 15:05

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından baskı amacıyla başlatılan sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında; tutuklanarak hapis cezasına mahkum edilen Nuri Primov’un hastaneye sevk edildiği bildirildi.

Kırım Dayanışması teşkilatından yapılan açıklamada, “Rayme Primova –Nuri Primov’un annesi-, avukat Lilya Gemeci’ye oğlunun 18 Mart 2019 tarihinde muayene için Mari El Cumhuriyetinin 5 Numaralı Cezaevinden Medvedevo kasabasının hastanesine sevk edildiğini bildirdi.” denildi.

Aralık ayında Rus mahkemesi Nuri Primov’un şartlı tahliye talebini reddetmişti.

AKYAR DÖRTLÜSÜ

Rusya’da sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında hapse mahkum edilen Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev 2015 yılının Ocak ayında gözaltına alındı ve Rusya Ceza Kanunu’nun 205. fıkrasının 5. maddesini (Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir teşkilatın faaliyetlerini düzenlemek ve bu örgütün faaliyetlerinde yer almak) ihlal etmekle suçlandı. Ruslan Zeytullayev “uluslararası terör örgütü” organizatörü olmakla suçlanırken, diğer Müslüman sanıklar, bu örgütün üyeleri olmakla itham edildi.

Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesinin 7 Eylül 2016 tarihinde, Rusya tarafından işgal edilen Akyar’da (Sivastopol) sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında gözaltına alınmasının ardından 2 yıldır tutuklu bulunan ve Rusya’da yargılanan Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev olmak üzere 4 Kırımlı Müslüman hakkında hüküm verdiği bildirilmişti.

Rus mahkemesi tarafından, “Hizb-ut Tahrir hücresi” kurmakla suçlanan Akyarlı Ruslan Zeytullayev’e 7 yıl hapis cezası, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev’e ise beşer yıl hapis cezası verildi.

ZEYTULLAYEV HAKKINDA HÜKÜM TEMYİZ EDİLDİ

Ardından Rus işgali altında bulunan Kırım’daki sözde savcı, hakkında 7 yıl hapis cezası kararı çıkarılan Ruslan Zeytullayev ile ilgili mahkeme kararını temyiz etti. Rusya Yüksek Mahkemesi, 27 Aralık tarihinde Zeytullayev hakkında çıkarılan 7 yıl hapis cezasını iptal ederek davayı, yeniden bakılması için Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesine geri gönderdi.

RUS MAHKEMELERİNDEN DAHA SERT HÜKÜM

Davayı tekrar inceleyen Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, Nisan ayında Kırım Tatarı Ruslan Zeytullayev hakkında 12 yıl hapis cezası kararını çıkardı.

27 Temmuz 2017 tarihinde ise Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi, siyasi tutuklu Kırım Tatarı Ruslan Zeytullayev hakkında 15 yıl hapis cezası ve bunun sonrasında bir yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı çıkardı.