Siyasi tutsak Mustafayev'in annesinden tek kişilik protesto

Haberler
Anife Bilal
16 Eylül 2020, 12:19
Anife Bilal
16 Eylül 2020, 12:19

Rus işgalciler tarafından yargılanan Kırım Dayanışması sivil grubu koordinatörü, yurttaş gazeteci, Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev’in annesi tek kişilik protesto düzenledi.

Bilindiği gibi Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi’nin, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Marlen (Süleyman) Asanov, Memet Belâlov, Timur İbragimov, Ernes Ametov, Server Zekiryayev, Seyran Saliyev, Server Mustafayev ve Edem Smailov (İkinci Bahçesaray Grubu) hakkında aldığı kararı bugün açıklaması bekleniyor. Rus savcı, 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılan duruşmada, siyasi tutsak Server Mustafayev için 17 yıl hapis cezası istediğini açıklamıştı. Sekiz Kırım Tatarı için ise toplam 147 yıl hapis cezası isteniyor.

“BASKILARA BOYUN EĞMEMELİYİZ”

Siyasi tutsak Server Mustafayev’in annesi Venera Mustafayeva, Bahçesaray’ın merkezinde dün, tek kişilik protestoya çıktı. “Camide yapılan konuşmalar suç değil! Oğlumu geri verin!” yazılı pankart açan kadın, işgalci yönetimin Kırım Tatarlarına karşı açtığı düzmece davalara dikkat çekmeye çalıştı.

Oğluna ve diğer Kırım Tatarlarına yapılan baskıları protesto eden kadın, “Server insanlara yardım ediyordu. Haksızlığa uğrayan, başı dertte olan insanlara, siyasi tutsakların ailelerine yardım ediyordu. Bugün ise o desteğimize muhtaç. Baskılara boyun eğmemeliyiz.” diye konuştu.

MUSTAFAYEV: BENİ KORKUTMAYA VE KIRIM’I TERK ETMEYE ZORLAMAYA ÇALIŞTILAR

Rus mahkemesinde son sözünü söyleyen Server Mustafayev, işgalci yönetimin Kırım’da Kırım Tatar aktivistlere uyguladığı baskılara dikkat çekerek alıkonulmadan önce işgalci güçlerin kendisine baskı uyguladığını ve Kırım’ı terk etmeye zorladıklarını anlatmıştı.

Mustafayev, “Ben yasa dışı bir şey yapmadım. İnsan hakları ve gazetecilik faaliyetleri yürüttüm. Kaçacak yerim yok, Kırım benim evim. Adaletsizliğe alıştım artık. Onlar birini hapse atarlarsa diğerlerinin korkacağını düşünerek yanılıyorlar. Buna hazırdım. Hepimiz buna hazırız. En önemlisi bu sınavdan onurlu bir şekilde geçmektir.”demişti.

İlgili haber: SİYASİ TUTSAK SERVER MUSTAFAYEV: BENİ KORKUTMAYA VE KIRIM’I TERK ETMEYE ZORLAMAYA ÇALIŞTILAR

EDEM SMAİLOV’UN KAYINVALİDESİ DE TEK KİŞİLİK PROTESTOYA ÇIKTI

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Smailov’un kayınvalidesi ise bugün tek kişilik eylem düzenledi.

Bu sabah, Akmescit bölgesindeki Novıy Mir köyü yakınlarından geçen kara yoluna çıkan Muniver Kelamova, “Çocuklarımız terörist değil! Camide konuşmak suç değil!” yazılı pankart açtı.

8 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK HAKKINDA TOPLAM 147 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasının görüldüğü Rusya Güney Askeri Bölge Mahkemesinde 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılan duruşma sırasında Rus savcının 8 Kırım Tatar siyasi tutsak için talep ettiği cezayı açıklamıştı.

Rus savcı, güya sözde “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov için 20 yıl hapis ve 800 bin ruble para cezası, Memet Belalov için 21 yıl hapis cezası, Timur İbragimov için 20 yıl hapis cezası istedi.

Öte yandan, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 15, Server Mustafayev için 17, Seyran Saliyev için 19, Ernes Ametov için 17,5 ve Edem Smailov için 17,5 yıl hapis cezası talep edildi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı. 6 Kırım Tatarı da evlerinde yapılan aramalardan sonra alıkonuldu.

MUSTAFAYEV VE SMAİLOV İSE MART 2018’DEN BERİ ALIKONULUYOR

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev ve Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine aramalar yapıldı. Aramalardan sonra iki Kırım Tatarı alıkonuldu.