Siyasi tutsak Mustafayev: Hiç kimse beni hastaneye götürmedi

Güncel
Elvina Khalilova
24 Mart 2020, 09:59
Elvina Khalilova
24 Mart 2020, 09:59

Sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Dayanışması aktivisti Server Mustafayev’in, 23 Mart 2020 tarihinde Askeri Temyiz Mahkemesinde duruşması yapıldı. Mustafayev duruşmaya Rostov-na-Donu tutukevinden video konferans yolu ile katıldı.

Duruşma sırasında konuşan Server Mustafayev, “Mahkemeden hastaneye alınmama dair karar alındıktan ve mahkeme salonundan kovulduktan sonra, hiç kimse beni hastaneye götürmedi. Beni Kuzey Kafkasya Bölge Askeri Mahkemesinin küçük bir tıbbi bölgesine götürdüler, orada da beni doktor değil de tıbbi asistan muayene etti. Ateş düşürücü ve öksürük ilacı verdiler. Hücrede 3- 4 kişi daha hasta ve onlara da aynı ilaçlar verildi. Son günlerde 37 derece sıcaklığı normal olarak kabul ediyorum. Kuru şekilde öksürüyorum, burnum tıkanmış ve maksiller sinüslerim çok ağrıyor, durumum işte böyle.” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca Mustafayev, terapist tarafından kendisine tıbbi muayene yapılması için dilekçe yazıldığını açıkladı. 25 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan duruşma, Server’in mahkemeye gelebileceği belli olmaması nedeniyle başka tarihe ertelendi. Avukat Lilya Gemeci, müvekkiline gereken tıbbi muayene sağlanması için çağrıda bulunurken, şu ifadeleri kullandı:

Virüs salgını ile ilgili mevcut durum ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen öneriler dikkate alındığında, bu duruşmanın ertelenmesinin doğru olduğunu ve müvekkilime teşhis konulması için tüm önlemlerin alınması gerektiğine inanıyorum.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Daha sonra işgalci mahkemesi Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov, Raim Ayvazov, Eskender Süleymanov hakkında tutuklama kararı almıştı.