Siyasi tutsak Kırım Tatarı Rüstem Seythalilov 36 yaşında

19 Ocak 2020, 13:03

İşgalcilerin 27 Mart 2019’da gözaltına aldığı Rüstem Seythalilov, 18 Ocak 2020’de 36 yaşına girdi.

Kırım Dayanışması kaynağı siyasi tutsağın yaş gününü şu ifadelerle hatırlattı: “Rüstem Seythalilov, Kırım’da en büyük aramaların yapıldığı gün gözaltına alındı. Seythalilov’un babasının desteğine ihtiyaç duyan ve yakın zamanda kavuşmak isteyen 3 küçük çocuğu var. Siyasi tutsak, zor zamanlarda ailesini destekleyen kamu vakıflarının desteğine teşekkür ediyor.” 

Rüstem Seythalilov mektuplarında daha önce, “Çocuklarım çok küçük yaşta babasının ilgisini hissetmeden  büyüyorlar. Bu adaletsizliği ve yalanı gördükleri için üzgünüm. (Neyse ki) “Bizim Balalar” ve “Kırım çoçukluğu” vakıflar ilgisini gösterip çocuklarıma işgalciler tarafından alınan çocukluklarını onlara yaşatıyorlar. Bir geziden veya doğa gezisinden sonra, çocuklarımızın çok fazla olumlu izlenim aldığını duymak o kadar güzel bir şey ki” ifadelerinde bulunmuştu.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Remzi Bekirov ve Rüstem Seythalilov’un 19 Aralık 2019’da, yasa dışı olarak gönderildikleri psikiyatri hastanesinden tutukevine sevk edildiği bildirilmişti.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

Kırım
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Rüstem Seythalilov
Bunlara da bakın: