Siyasi tutsak Kırım Tatarı Mustafayev, insanlık dışı şartlarda alıkonulmaya devam ediyor

Haberler
Feride Useinova
31 Ekim 2019, 17:13
Feride Useinova
31 Ekim 2019, 17:13

Kırım Dayanışması Sivil Teşkilatı Koordinatörü, siyasi tutsak Kırım Tatarı Server Mustafayev’in cezaevindeki bulunduğu şartların “işkenceden” farksız olduğu belirtildi.

Krım.Realii haber kaynağının aktardığına göre Mustafayev’in avukatı Lilya Gemeci, Mustafayev ve bir tutsağın daha 4 metre karelik bir hücrede alıkonulduğunu söyledi.

Avukat, “29 Ekim 2019’da Krasnodar’daki cezaevinde müvekkilim Server Mustafayev’i ziyaret ettim. Server’in tutulduğu şartlar insanın bulunabileceği şartlardan çok farklı, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesine göre şartlar işkence gibi. Müvekkilimin tutulduğu hücrenin büyüklüğü 4 metre kare. Bir önceki ziyaretimden sonra Server’in yanına bir tutsak daha yerleştirildi. Yatak, sözde kapanmayan tuvalet, lavabo ve yemek yedikleri masa ile birlikte kişi başına 2 metre kare denk geliyor” dedi.

Gemeci, belgelerde Server’in genel hücrede tutulduğunun kaydedildiğini, ancak bulunduğu hücrenin yazılandan çok farklı olduğunu söyleyerek, “Server Krasnodar cezaevinin müdürüne üç şikayet dilekçesi yazdı. Biz, bu durumu daha Akmescit’teki cezaevinde başlayan baskı olarak değerlendiriyoruz. Server’in insan hakları faaliyetlerini, bilgisini dikkate aldığımızda yardım edebileceği insanlardan ayrı kalması için çabaladıklarını anlıyoruz. Bugün Server’in, Rostov-na-Donu şehrine ne zaman sevk edileceği belli değil” dedi.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması Sivil Toplum Teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

KIRIM TATARLARI ALIKONULDU

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.

SÖZDE HİZB-UT TAHRİR DAVASINA DAHİL EDİLDİ

Server Mustafayev’in aleyhine Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 2. Fıkrasına (terör örgütünün faaliyetlerine katılma) göre dava açıldığı, davanın sözde Hizb-ut Tahrir davasına dahil edildiği bildirilmişti.