Siyasi tutsak Gafarov için internet ortamında destek kampanyası başlatıldı

29 Ocak 2020, 19:00

Ağır hastalığı bulunan Kırım Tatarı siyasi tutsak Cemil Gafarov için #PrisonersVoice isimli girişim tarafından acil yardım kampanyası başlatıldı.

Aktivist Aleksandra Matviyçuk sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Duruşma öncesi gözaltı merkezinde bulunan hasta bir insana karşı yapılan zorbalığa son verilmesini istiyoruz. Siyasi tutsak Gafarov’a karşı uygun bir tıbbi muayene yapılmasını ve önleyici tedbirin ev hapsine değiştirilmesini talep ediyoruz. İlgili tüm kişileri eyleme katılmaya ve hazırlanan mektubu, belirtilen adreslere göndermeye çağırıyoruz. Ayrıca bu mektupların, Avrupalı parlamenterlerden, ulusal parlamento üyelerinden, Avrupa Konseyinden ve AGİT yetkililerinden gönderilmesine dikkat edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ RUSYA’YA GÖRE SİYASİ TUTSAK GAFAROV’UN TIBBİ BAKIMA İHTİYACI BULUNMUYOR!

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri Kurumu, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Gafarov’un “tıbbi bakıma ihtiyacı olmadığını” ifade etti. Kurum, siyasi tutsak Cemil Gafarov’la ilgili bir açıklama yaparak, siyasi tutsağa gereken tıbbi yardımın yapıldığı ve ağır hastalığının bulunmadığı iddia edildi.

Hizb ut-Tahrir davası
Kırım
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: