Siyasi tutsak Emir Üsein Kuku'nun eşi: Zor olsa da utanacak hiçbir şeyimiz yok

20 Aralık 2019, 19:53

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında alıkonulan ve Rusya’nın Rostov-Na Donu şehrindeki tutukevinde bulunan Kırım Tatarı Emir Üsein Kuku’yu, eşi ve kızının ziyaret ettiği bildirildi.

Kırım Dayanışması, siyasi tutsağın eşi Meryem Kuku’nun açıklamalarını sosyal medya üzerinden paylaştı. Kırım Tatar siyasi tutsağın eşi Meryem Kuku şu ifadeleri kullandı:

Emir Üsein için randevu odasında kızını görmek büyük bir sürpriz oldu. Safiye’nin (kızı) ne kadar büyüdüğünü söyledi. Bir süre gülümsedi, sessizce ona baktı. Bir yandan, uzun zamandır beklenen bir kavuşma ama diğer yandan bir üzüntü. Çocuklar büyüyor, değişiyor, ama babaları bunu göremiyor. Çok zor…

“NE KADAR ZOR OLURSA OLSUN UTANACAK HİÇBİR ŞEYİMİZ YOK”

Meryem Kuku, tutukevinde kötü koşullar ve mahkeme kararına rağmen kocasının neşeli olduğunu ve iyi göründüğünü belirtti. Kuku, “Biz sadece Yüce Allah’ın yardımına güveniyoruz. Ne kadar zor ve üzücü olursa olsun, utanacak hiçbir şeyimiz yok. Kocam (Emir Üsein Kuku) ve kendilerine iftira atılan vatandaşlar olarak, tüm bu yalanın ortadan kalkacağına inanıyoruz ve bunu bekliyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Emir Üsein Kuku
Hizb ut-Tahrir davası
Meryem Kuku
Rostov-na-Donu
Bunlara da bakın: