Siyasi tutsak Edem Bekirov'un sağlık durumu kötüleşti

14 Ağustos 2019, 17:52

Dokuz aydan fazla işgalciler tarafından tutukevinde alıkonulan ağır hasta siyasi tutsak Edem Bekirov yine sırt ağrıları yüzünden yataktan kalkamıyor.

Edem Bekirov’un kızı Eleonora Bekirova konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Acil bir şekilde tutukevine babam için ağır kesici ilettik. Ancak bu sadece sorununun kısa süreli çözümü, artık kimden yardım isteyeceğimi bilmiyorum… Tutukevinde geçirdiği her gün babam içim yavaş bir ölüm. Her duruşma ve duruşmaya götürülmesi onun için işkence.” dedi.

Avukat Aleksey Ladin de müvekkili yataktan kalkamadığı için onunla görüşemediğini bildirerek, “Bu kötüleşme tutuklu nakil aracıyla sözde “rahat” şartlarda Kırım Yüksek Mahkemesindeki duruşmaya götürüldüğü için meydana geldi. Bu işkence değilse, işkence nedir?” diye kaydetti.

SİYASİ TUTSAK EDEM BEKİROV

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 13 Aralık 2018 tarihinde Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

Edem Bekirov
Rus baskısı
Bunlara da bakın: