Siyasi tutsak Edem Bekirov'un sağlık durumu kötüleşiyor

Haberler
Anife Bilal
15 Nisan 2019, 13:42
Anife Bilal
15 Nisan 2019, 13:42

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 12 Aralık’tan bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un sağlık durumu kötüleşmeye devam ediyor. Kalp ve şeker hastalıkları bulunan ve bir bacağı protez olan Bekirov’un sözde mahkeme tarafından tutukluluk süresi 12 Haziran 2019’a kadar uzatılmıştı.

Edem Bekirov’un kızı Eleonora Bekirova Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, avukatın babasını 12 Nisan 2019 tarihinde ziyaret ettiğini bildirirken, “Hiçbir iyileşme yok. Göğsünün sol tarafında ağrılar başladı. Nefes darlığı çekiyor, şeker seviyesi hala yüksek, hala oturarak uyuyor, tansiyonu sürekli yükseliyor, dudaklarında ödem ve yaralar oluştu. Avukatın söylediğine göre babamın hastaneye yatırılması ve tıbbi bakıma alınması gerekiyor.” ifadeleri ile babası hakkındaki son durumu aktardı.

Eleonora Bekirova ayrıca Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova’ya seslenerek; babasının hastaneye yatırılması ve uygun tıbbi bakım alması konusunda yardımcı olmasını istedi.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart’ta Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı aldı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.