Siyasi tutsak Edem Bekirov'un sağlık durumu kötüleşiyor

Haberler
Anife Bilal
16 Temmuz 2019, 19:14
Anife Bilal
16 Temmuz 2019, 19:14

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı alıkonulan ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un sağlık durumu kötüleşti.

Kırım.Hakikat haber ajansına konuşan avukat Aleksey Ladin, “Son dört gündür şiddetli kasılmalar çekiyor, bu kasılmalar ona büyük acı veriyor bu yüzden o uyuyamıyor. Ayrıca sürekli kalp ağrıları çekiyor. Son bir aydır şiddetli kalp çarpıntısı çekiyor. Küçük bir fiziksel aktivite sonucunda örneğin ayağa kalkıp eline süpürge aldığında çarpıntı büyüyor ve tansiyonu çıkıyor. Bu yüzden sürekli yatmak zorunda.” diye anlattı.

Şeker seviyesini düzenlemek için Bekirov’un dönem dönem yemek yemeyi bıraktığını belirten avukat, “Şeker seviyesi onu çok rahatsız ediyor. İnsülin dozu artırılmasına rağmen şeker seviyesi yine de çok yüksek. Şeker seviyesini aç kalarak normalleştirmeye çalışıyor fakat bazen şekeri aniden kritik seviyeye kadar düşüyor.” diye bildirdi.

Avukat Bekirov’un akrabalarının ona iki gündür ilaç iletemediğini kaydederek, “Şeker ve kalp ilaçları bitti. Revirdeki doktor bu bilgiyi reddediyor, her gün ilaç aldığını söylüyor. Bugün kızı bir kere daha ilaçları babasına iletmeye çalışacak. Ayrıca Edem Bekirov’un anlattığına göre sağlık durumu kötüleştiği zaman o sağlık görevlisini çağırmaya çalışıyor fakat bunu henüz başaramadı. Revirdeki sağlık görevlilerine erişimi yok.” dedi.

Bilindiği gibi 15 Temmuz 2019’da Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rus İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova ile görüşmüştü. Görüşme neticesinde Ukrayna vatandaşı siyasi tutsaklar Edem Bekirov, Pavel Grip, Vladimir Baluh, Vladimir Dudka ve Stanislav Klıh’ın bağımsız doktorlar tarafından muayene edilmesi konusunda anlaşıldığı bildirilmişti.