Siyasi tutsak Edem Bekirov'un sağlık durumu: "Gecikme için zaman yok!"

Haberler
Anife Bilal
22 Mayıs 2019, 10:53
Anife Bilal
22 Mayıs 2019, 10:53

Rus işgali altındaki Kırım’da aralık ayından bu yana düzmece bir dava çerçevesinde alıkonulan ağır hasta, siyasi tutsak Edem Bekirov’un sağlık durumunun hızla kötüye gittiği bildirildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Edem Bekirov’un derhal hastaneye yatırılması ve gereken tedavinin uygulanması konusunda Rusya İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsmanı) Tatyana Moskalkova’ya defalarca başvurduğunu belirtti.

Fakat Moskalkova’nın bu işten uzak durarak Kırım’ın sözde insan hakları yetkilisi Lyudmila Lubina’ya, Bekirov’un sağlık durumunu kontrol etme görevini verdiğini kaydeden Denisova, “Lubina,güya Akmescit’in 1 numaralı tutukevinde bulunan Bekirov’u ziyaret etti. Ancak sağlık durumunun kötüleşmesi ile ilgili bilgileri reddetti. Fakat yine de 14 Mayıs tarihinde Edem Bekirov’un kardiyolog ve endokrinoloji doktoru tarafından muayene edilmesi için hastaneye gönderildiler. Doktorlar insülin ünitesi sayısını artırmasını tavsiye etti. Bu Edem’deki şeker hastalığının ilerlediğini gösteriyor. Bekirov, nefes darlığına yol açan hipertansiyon nedeniyle kalbindeki sürekli ağrılardan şikayet ediyor. Büyük miktardaki insülin pankreasın büyümesine neden oldu. Bu da dayanılmaz bir acıya yol açıyor. Sol ayağı ise çok az hareket ettiği için atrofi oluyor.” diye bildirdi.

Edem Bekirov için gerekli tıbbi bakımının derhal sağlanması talebiyle bir kere daha Moskolkova’ya başvurduğunu ifade eden Denisova, “Gecikme için zaman yok!” diye vurguladı.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019’da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.