Siyasi tutsak Edem Bekirov'un sağlık durumu ciddiyetini koruyor

Haberler
Ömer Kaya
29 Mart 2019, 10:46
Ömer Kaya
29 Mart 2019, 10:46

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 12 Aralık’tan bu yana tutuklu bulunan ve 20 Mart’ta tutukevinin revirine sevk edilen Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un sağlık durumu halen ciddiyetini koruyor.

Edem Bekirov’un kızı Eleonora Bekirova Facebook sayfasında konuyla ilgili “Babam revire sevk edilmiş olsa da sağlık durumu kritik. Kendini daha iyi hissetmiyor tersine tüm vücudu alerji gibi kırmızı noktalarla kaplandı. Sebebi belli değil. Her gün büyük dozlarda insülin veriyorlar ancak kan şekeri düşmüyor” açıklamasında bulundu.

Eleonora Bekirova, babasının yaşam şartları ile ilgili  “Hala banyo yapamıyor, küçük bir pencereden hava alıyor, oturarak uyuyor. Babamın revire sevk edilmesi için çok mücadele ettik. Ancak revir ile hücre arasında büyük bir farkın olmadığını öğrendik” ifadesini kullandı.

Несмотря на то, что отца перевели из спецблока в медсанчасть, состояние его здоровья критическое. Лучше ему не…

Опубліковано Элеонорою Бекировою Четвер, 28 березня 2019 р.

20 Mart tarihinde, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 12 Aralık’tan bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un tutukevinin revirine sevk edildiği bildirilmişti.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. Bekirov’un 11 Şubat tarihinde kadar tutuklu kalacağı duyurulmuştu.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçlandığı bildirilmişti.

Avukat Aleksey Ladin, kalp ve şeker hastası olan ayrıca bir ayağı ampute durumdaki Bekirov’a tutukevinde gerekli tıbbi bakımın sağlanmadığını belirtmişti.