Siyasi tutsak Edem Bekirov'un mektubu: "Birlikte Kuvvet"

Haberler
Ömer Cihad Kaya
15 Haziran 2019, 14:56
Ömer Cihad Kaya
15 Haziran 2019, 14:56

Kırım Dayanışma Grubu, Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un Akmescit’te kaldığı hapishanesinden yazdığı mektubu yayımladı.

Mektupta siyasi tutsak Edem Bekirov, tüm Kırım Tatar halkının Ramazan bayramını kutlayarak kendisine verdiği destekten dolayı herkese teşekkür etti.

Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, yayımlanan mektubunda “Mahkeme binasının önündeki desteğiniz, mektuplarınız, Kırım ve Ukrayna’da düzenlenen hatıra akşamlarınız (bana) ilham ve güç vererek hapiste yaşadığım bütün zorlukları hafifletiyor. Hareketlerinizin büyük etki yarattığından ve çok fayda getirdiğinden emin olun” cümlelerini kaydetti.

“ATALARIMIZ ‘BİRLİKTE KUVVET’ DERLERDİ”

Ayrıca, siyasi tutsak Edem Bekirov mektubunda birlik olmanın öneminden de bahsediyor. Bekirov, “Kırımlı aktivistler ve faaliyetçilerle daha yakın çalışıp elimizden geleni yapmalıyız. Damlaya damlaya göl olur. Atalarımız ‘Birlikte kuvvet’ derlerdi.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar aktivist mektubunu geleceğe dönük umutlu bir şekilde bitirerek, “İnşallah sonraki bayramları hep birlikte özgür Kırım’da kutlayacağız” dedi.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

İşgal altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 6 Haziran 2019 tarihinde yapılan duruşmada, ağır hastalığı bulunmasına rağmen Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un tutukluluk halini 12 Ağustos 2019’a kadar uzatma kararı aldı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.


Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.