Siyasi tutsak Edem Bekirov'un kızı Londra'daki hak savunucularıyla bir araya geldi

Haberler
Anife Bilal
21 Mayıs 2019, 13:53
Anife Bilal
21 Mayıs 2019, 13:53

Ağır hasta Kırım Tatarı siyasi tutsak Edem Bekirov’un kızı Eleonora Bekirova, Londra’daki hak savunucularına işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri ve babasının “davası” hakkında bilgi verdi.

Facebook üzerinden açıklama yapan Eleonora Bekirova, Sivil Haklar Merkezi Müdürü Oleksandra Romantsova ile birlikte Londra’da insan hakları uzmanlarıyla bir araya geldiklerini aktardı.

Görüşme sırasında işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri ve Kırım Tatar toplumuna karşı uygulanan baskıların ele alındığını belirten Bekirova, “Babam ve tutuklanan diğer Kırım Tatarlarının içinde bulunduğu durumun, 18 Mayıs’ta (75. yıl dönümünü) andığımız sürgün trajedisinin bir çeşit tekrarı olduğunu net olarak anlıyorum…Bu yüzde bu tür görüşmeler benim için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Сьогодні, я- донька політичного бранця Кремля Едема Бекірова та виконавча директорка ЦГС Саша Романцова (Sasha…

Опубліковано Элеонорою Бекировою Понеділок, 20 травня 2019 р.

Eleonora Bekirova ayrıca görüşmelerin gerçekleşmesi konusunda desteklerini esirgemeyen Ukrayna’nın Birleşik Krallık Büyükelçisi Nataliya Galibarenko ve Kırım Tatar Milli Meclisine teşekkür etti.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019’da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.