Siyasi tutsak Edem Bekirov'un "inceleme" sonuçları açıklandı

Haberler
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 10:57
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 10:57

İşgalciler, Kırım’da 12 Aralık 2018’den bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un “davası” çerçevesinde yapılan bir dizi sözde incelemenin sonuçlarını açıkladı.

Siyasi tutsak Edem Bekirov’un kızı Eleonora Bekirova dün Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, işgalcilerin babasının “davası” çerçevesinde yürüttüğü 3 incelemenin sonucunu açıkladığını bildirdi.

İşgalcilerin yaptığı 3 inceleme şu şekilde:

  1. Adli biyolojik incelemesi (Edem Bekirov’un  DNA örneklerinin ele geçirilmiş mühimmat ve patlayıcı üstinde olup olmadığı incelendi)
  2. Psikiyatri incelemesi
  3. Balistik ile patlayıcı madde incelemesi.

Sözde psikiyatri incelemesinin sonuçlarına göre, Bekirov’un aklının başında olduğu belirtildi.


Soruşturmayı yürüten işgalci görevlilerin iddiasına göre, sözde balistik ve patlayıcı madde incelemesi, güya Bekirov’un, Karim Memetov adıyla davada gizli tanık olarak yer alan kişiye saklaması için ilettiği çantada bulunan eşyaların 12 kilogram TNT patlayıcı ile kalibresi 9 mm olan yaklaşık 200 mermi olduğunu doğruladı.

BEKİROV’UN DNA’SI ZORLA ALINMIŞTI!

İşgalcilerin yaptığı sözde adli biyolojik incelemesi sonucunda ise, Bekirov’un DNA’sının mermi paketinde, patlayıcının üstündeki yapışkan bantta ve tüm eşyaların yer aldığı sırt çantasının ipinde bulunduğu iddia edildi.

“TÜM BUNLAR ADALETSİZLİK VE SAÇMALIK”

Babasının alıkonulduğu ilk gün yanında avukat olmadan yasa dışı ve zorla DNA örneğinin alındığını belirten Eleonora Bekirova, “Tabi ki, babam ve avukat bu incelemelerin sonuçlarına itiraz etti. Tüm bunlar adaletsizlik ve saçmalık!!! Açıkça görülüyor ki, onlar ilk gün içinde yasa dışı alınan DNA örnekleri kullanıyor!” açıklamasını yaptı.

İşgalciler Edem Bekirov’dan iki kez zorla ve yasa dışı olarak DNA örneği almıştı. İlk kez Bekirov 12 Aralık 2018 tarihinde FSB’nin Akmescit ofisinde, ikinci kez 29 Aralık 2019’da Akmescit tutukevinde. DNA örnekleri sivil giyinen kimlikleri belirsiz kişiler tarafından alınmıştı.

Bekirov’un savunması, yasa dışı olarak alınan DNA örneklerinin mermi kutusuna ve patlayıcıya yerleştirildiğinden şüpheleniyor.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019’da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.