Siyasi tutsak Edem Bekirov'un hastaneye kaldırıldığı bildirildi

Haberler
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 17:32
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 17:32

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit tutukevinde alıkonulan ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukevinden hastaneye götürüldüğü bildirildi.

Siyasi tutsağın kızı Eleonora Bekirova, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Babam Edem Bekirov’u hastanenin kardiyoloji bölümüne götürdüler. Ayrıntıları öğrenmeye çalışıyoruz.” diye kaydetti.

Daha önce Rus işgalcilerin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararına rağmen ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’u hastaneye yerleştirmeyi reddettiği bildirilmişti.


AİHM Rusya’yı, anayasal haklara saygı duymaya ve Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tıbbi bakımını sağlamaya mecbur tutmuştu.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

İşgal altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 6 Haziran 2019 tarihinde yapılan duruşmada, ağır hastalığı bulunmasına rağmen Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un tutukluluk halini 12 Ağustos 2019’a kadar uzatma kararı aldı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.