Siyasi tutsak Edem Bekirov'un alıkonulduğu tutukevinde kızamık salgını başladı

Haberler
Anife Bilal
24 Haziran 2019, 13:21
Anife Bilal
24 Haziran 2019, 13:21

Ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un alıkonulduğu Akmescit tutukevinde kızamık salgınının başladığı bildirildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Edem Bekirov’un bulunduğu Akmescit tutukevinde kızamık salgınının başladığını öğrendim. Bunu bana Bekirov’un avukatı bildirdi. Tüm tutukevi hastaları, Bekirov’un bulunduğu tutukevi revirine sevk ediliyor.” diye bildirdi.

Bekirov’un daha önce kızamık geçirmediği ve bağışıklığının olmadığı için hastalık kapma olasılığının çok yüksek olduğunu ifade eden Denisova, “Edem Bekirov’un kritik sağlık durumu göz önünde bulundurulursa tutukevinde tutulması onun için çok tehlikeli.” diye kaydetti.

Denisova, Rus Ombudsman Tatyana Moskalkova’ya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin siyasi tutsak Bekirov’la ilgili aldığı kararın yerine getirilmesi konusunda başvuru yaptığını ve ona salgın durumunu bildirdiğini ifade etti.

Edem Bekirov’un 19 Haziran 2019 tarihinde hastaneye götürüldüğü fakat sadece endokronoloji ve kardiyoloji doktorları ile yarım saatlik görüşmeden sonra onun aynı gün tutukevine geri getirildiği bildirilmişti.

SİYASİ TUTSAK EDEM BEKİROV

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.