Siyasi tutsak Bekirov için imza kampanyası başlatıldı

Haberler
Feride Useinova
02 Haziran 2019, 16:29
Feride Useinova
02 Haziran 2019, 16:29

Rusya Federasyonu vatandaşı doktor Olga Mazurova, www.change.org sitesinde Edem Bekirov’un serbest bırakılmasına dair dilekçe yayımlayarak imza toplama kampanyası başlattı.

Şimdiye kadar 1000’e yakın imzanın toplandığı kampanya dilekçesi; Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un bağımsız doktorlar tarafından muayene edilmesi, hemen hastaneye yatırılması ve kan şekerini düşürmek için gereken tedavinin başlatılması çağrısında bulunuyor. Ayrıca, 14 Ocak 2011 tarihli 3 No’lu Rusya Federasyonu hükûmeti kararnamesi uyarınca Edem Bekirov’un gözaltında tutulmasının, sağlık durumu göz önüne alındığında kabul edilemez olduğu vurgulanıyor ve salıverilmesi talep ediliyor.

Kampanyayı imzalamak isteyenler bu bağlantı üzerinden katılabilir.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019’da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.