Siyasi tutsak Edem Bekirov hastaneye kaldırıldı

Haberler
E. K.
14 Mayıs 2019, 15:22
E. K.
14 Mayıs 2019, 15:22

Rus işgali altındaki Kırım’da ağır hasta siyasi tutsak Edem Bekirov’un alıkonulduğu tutukevinden muayene için hastaneye götürüldüğü ileri sürüldü.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Avukat İslâm Velilâyev, “Müvekkilim Eden Bekirov, endokrinoloji ve kardiyoloji muayenesi için Semaşko şehir hastanesine götürüldü. Bu planlı bir muayene, bugün (14 Mayıs 2019) tutukevine geri getirilecek. Tıbbi bir muayene gerekiyor, çünkü Edem ağanın sağlığı hala kötü, şekeri yüksek ve ona yapılan insülin yardımcı olmuyor.” dedi.

Velilâyev, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov’u hastaneye kaldırma kararının Kırım’ın sözde insan hakları yetkilisi Lyudmila Lubina tarafından Bekirov’a yapılan ziyaret sonrası alındığını ifade etti.

Öte yandan Edem Bekirov’un kızı Eleonora Bekirova, babasının hiçbir hastanede olmadığını kaydetti. Babasının hastaneye kaldırıldığı iddiası ile ilgili Facebook sayfası üzerinden açıklamada bulunan Eleonora Bekirova, “Semaşko hastanesinin hiçbir bölümünde babamın olmadığını öğrendik.” dedi.

Gazeteci Anton Naumlyuk, Edem Bekirov’un Semaşko hastanesinde birkaç saat bulunduğunu ve daha sonra tutukevine geri getirildiğini aktardı. Naumlyuk, Bekirov’a yapılan muayenenin sonuçlarının haziran 2019’un başında tutukluluk süresinin uzatılması için kullanılacağı tahmininde bulundu.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019’da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.