Siyasi tutsak Dilaver Gafarov'un esaret süresi yenilendi

24 Haziran 2020, 10:46

Rusya’nın Krasnodar kentindeki 4. Temyiz Mahkemesinde, güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Noman Çelebicihan Taburuna mensup olmaktan suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatarı Dilaver Gafarov’un temyiz dilekçesi incelendi. Mahkeme, önceki mahkemenin kararını değiştirerek, Gafarov hakkında alınan 10 yıl hapis cezasını “iki ay” indirdi.

İŞGALCİLERDEN GÜLÜNÇ CEZA SÜRESİ KARARI!    

Kırım Dayanışmasına açıklamalarda bulunan Gafarov’un eşi Dilara Gafarova, 17 Haziran 2020 tarihinde düzenlenen duruşmanın sonuçlarını telefonla öğrendiğini ve duruşmanın kapalı bir şekilde gerçekleştiğini aktardı.

RUS ZULMÜ DURMAK BİLMİYOR: KIRIM TATAR GENCE 10 YIL HAPİS

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kirovskiy Bölge Mahkemesi, güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Noman Çelebicihan taburuna mensup olmakla suçlanan Kırım Tatarı Dilaver Gafarov’u 10 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Sözde mahkeme Gafarov’u Rusya Ceza Kanununun 208. maddesinin 2. fıkrasını (federal yasa ile öngörülmeyen silahlı bir grubun üyesi olma) ihlal etmekle suçlu bularak ona 10 yıl hapis cezası verdi.

Sözde savcı 27 Ağustos 2019’da yapılan duruşmada sözde mahkemeden Gafarov’a 12 yıl hapis cezası verilmesini istemişti.

Gafarov tüm suçlamaları reddediyor.

DİLAVER GAFAROV’UN DAVASI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler, 30 Ekim 2018 tarihinde sabah saatlerinde İslam Terek (Kirovskiy) bölgesindeki Jemçujına Krıma köyünde yaşayan bir Kırım Tatar ailenin evine baskın düzenledi. Saat 11.00 civarında sona eren arama sonucunda evdeki bilgisayar, tablet ve telefonlara el konuldu. Kırım Tatarı Dilâver Gafarov ise işgalciler tarafından tutuklandı.

Kırım Tatarı Dilâver Gafarov’un işgalciler tarafından güya Rusya Ceza Kanununun 208. maddesinin 2. fıkrasında (Federal yasa ile öngörülmeyen silahlı bir oluşuma katılım ve Rusya Federasyonu’nun çıkarlarına aykırı amaçlarla yabancı bir devletin topraklarında bu devletin yasaları tarafından öngörülmeyen silahlı bir oluşuma katılım) belirtilen suçu işlemekle suçlandığı bildirilmişti. Daha sonra sözde mahkeme Gafarov hakkında tutuklama kararı almıştı.

Dilaver Gafarov
Kırım Tatarları
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: