Siyasi tutsak Baluh yeniden açlık grevine başladı

Güncel
Feride Useinova
28 Haziran 2019, 12:48
Feride Useinova
28 Haziran 2019, 12:48

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 4 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılan siyasi tutsak Ukraynalı aktivist Vladimir Baluh, Tver bölgesi hapishanesindeki zor şartlarından dolayı yeniden açlık grevine başladı.

Novaya Gazeta gazetesine olay hakkında mülakat veren siyasi tutsak Baluh’un avukatı Daniil Berman “Yemek yemediğini söyledi ve idareye vermem için greve başladığına dair bir dilekçe hazırladı” ifadelerini kullandı.

BALUH, 19 MART 2018’DE DE AÇLIK GREVİ BAŞLATMIŞTI

Hatırlanacağı üzere Kırım sakini Vladimir Baluh, 30 Nisan 2015’te Munus (Serebryanka) köyünde yaşayan Ukrayna’nın Svodoba (Özgürlük) Partisi üyesi Vladimir Baluh’un evinde Rus polisi, FSB (Federal Güvenlik Servisi) ile birlikte arama yapmış, arama sırasında evin çatısında asılı olan Ukrayna bayrağı, arama yapanlar tarafından yırtılarak koparılmıştı.

8 Aralık 2016 tarihinde ise yeniden Baluh’un evine gelen FSB görevlileri, Ukraynalı vatanseverin evinde tekrar arama yaptı ve evinin çatı katında 90 kurşun ve patlayıcı madde bulunduğunu iddia ederek Baluh’u gözaltına aldı.

Kırım’da Rus işgalciler tarafından yasa dışı olarak hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı aktivist Vladimir Baluh, hakkında verilen hapis cezası kararını protesto etmek amacıyla 19 Mart 2019’da süresiz açlık grevi başlamış ve Ekim 2018’e kadar bu grevi sürdürmüştü.