Siyasi tutsak Abhairov’un dişleri parçalanıyor, tıbbi yardım sağlanmıyor

Güncel
Elvina Khalilova
01 Mart 2020, 13:58
Elvina Khalilova
01 Mart 2020, 13:58

Kırım Tatar siyasi tutsaklar Rus hapishanelerinde sağlıklarını günden güne kötüleştiren koşullarda alıkonulmaya devam ediyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yargılanan ve Rusya’nın Rostov-na-Donu tutukevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Arsen Abhairov’un dişleri parçalanıyor, ancak diş bakımı sağlanmıyor. 

Kırım Dayanışması’na açıklama yapan Abhairov’un eşi Azize Abhairova, tutukevinde verilen yemekleri kontrol etmenin bir yolu olmadığını, bu nedenle gönderdikleri paketlerle beslenebildiğini ifade etti.

Azize Abhairova, eşinin şimdilerde 24 saat video gözetimi altında özel bir hücrede tutulduğunu söyledi. Rusya kolluk kuvvetleri bu ihmale ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

İşgalciler 14 Şubat 2019 tarihinde Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.