Sırpların Priyedor Katliamında hayatını kaybeden 16 kişi daha toprağa verildi

Güvenlik
Filiz
19 Temmuz 2022, 17:54
Filiz
19 Temmuz 2022, 17:54

Sırpların, Bosna Hersek’te 30 yıl önce soykırıma imza attığı Priyedor’da hayatını kaybeden 16 kişinin daha cenazesi bugün kaldırıldı. Priyedor Katliamı’nda kaybolan 600 kişiye geçen 30 yıla rağmen hala ulaşılamadı.

Tarihin kara sayfalarından biri Priyedor Katliamında hayatını kaybeden 16 kişinin daha cenazesi bugün kaldırıldı. Bosna Hersek’te savaş suçu işleyen Sırplar, 30 yıl önce Priyedor’da binlerce kişiyi katletti.  Saraybosna merkezli Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi’nin bildirdiğine göre, soykırımda 14 bin kişinin kaybolduğunu kaydetti.

Söz konusu katliamda 600 kişi ise hala bulunamadı. Hayatını kaybeden savunmasız sivillerin cenazeleri her sene toplu mezarlardan çıkarılarak gömülüyor.

PRİYEDOR KATLİAMI NEDİR?

Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta ülkenin kuzeybatısındaki Prijedor (Priyedor) şehrinde yaşayan Boşnak vatandaşlar, kollarına beyaz kurdele bağlamak zorunda bırakılmış ve bu şekilde şehrin diğer sakinlerinden ayrılarak etnik temizliğe maruz bırakılmıştı. 31 Mayıs 1992’de Bosna Hersek’in Priyedor şehrinde radyo yoluyla yapılan bir ilanda Sırp olmayan herkesin pencerelerine beyaz bayrak çekmeleri ve evden çıkarken kollarına beyaz bant bağlamaları emredilmişti. Böylece Sırp olmayanlar göçe zorlanmış, öldürülmüş ya da toplama kamplarına götürülmüştü. Sırp olmayan 20 bin kişi şehri terk etmek zorunda bırakılmış, Bosnalı Sırp güçleri bölgede aralarında Omarska, Keraterm ve Trnopolye’nin de bulunduğu birçok toplama kampı kurmuştu.

Bosna Hersek’teki savaş sırasında Priyedor’da aralarında 256 kadın ve 102 çocuğun da bulunduğu en az 3 bin 173 kişi katledildi. Yaklaşık 31 bin kişi toplama kamplarında tutulduğu kentte 53 bin kişi de sürgün edildi. Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), Priyedor ve çevresinde işlenen savaş suçları nedeniyle çok sayıda Bosnalı Sırp savaş suçlusu aleyhinde mahkumiyet kararı verdi.