Sıcak gelişmeler: ABD, Rusya ve AB'de acil durum hareketliliği

Güncel
_QHA Ankara
02 Temmuz 2019, 23:01
_QHA Ankara
02 Temmuz 2019, 23:01

Beyaz Saray’da açıklanmayan acil durum çağrısı ve Vladimir Putin’in tüm yurt dışı programlarını iptal etmesi ajanslara bomba gibi düştü. ‘Acil durum’ hareketliliği! ABD ve Rusya’dan peş peşe iptalleri beraberinde getirdi. Aynı anlarda ise Avrupa Komisyonu Güvenlik Konseyi’nin de Brüksel’de acil bir toplantıya çağrıldığı iddia edildi.

Beyaz Saray acil bir durum olmadığını açıkladı. Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 14 Rus denizcinin hayatını kaybettiği yangın nedeniyle programını iptal etti ve Savunma Bakanı Şoygu ile görüştü.

Beyaz Saray, Pence’in seyahatini neden iptal ettiğine açıklık getirmezken, Mike Pence’in Washington’da kalacağını ancak spesifik olarak Beyaz Saraya çağrıldığı iddiasının doğru olmadığını bildirdi.

PUTİN PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

Rus nükleer denizaltısında çıkan yangın nedeniyle rutin programını iptal eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya geldi. Putin, görüşmede, yangında çok sayıda nitelikli insanın hayatını kaybettiğini belirterek, “Kazanın meydana geldiği gemi sıradan bir gemi değildi. Hayatını kaybeden 14 kişi arasında 7 birinci seviye kaptan vardı ve 2’si Rusya Kahramanı ödülüne sahipti. Bu kaza Rusya ve ordumuz için büyük bir kayıp.” ifadesini kullandı.

“ÇOK YÜKSEK RADYASYON SEVİYELERİ GÖZLEMLEMİYORUZ”

Olayın ardından sosyal medyada denizaltının bulunduğu bölgede nükleer sızıntı olduğuna ilişkin iddialar dile getirildi. Norveç Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Dairesi’nden yapılan açıklamada bölgede aşırı yüksek radyasyon değerlerinin gözlemlenmediği belirtildi.

AB’DEN ‘ENDİŞELİYİZ’ AÇIKLAMASI

Avrupa Komisyonu Güvenlik Konseyi’nin de Brüksel’de acil bir toplantıya çağrıldığı iddia edildi.

Sosyal medyada Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi’nin de acil olarak toplandığı ileri sürüldü.

Akşam saatlerinde AB’den yapılan açıklamada, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum limitini aşması konusunda ‘endişe duyulduğu’ belirtilirken, İran’ın verilen karardan dönmesi gerektiği belirtildi.