Sıbiga, Egemenlik Deklarasyonu yıl dönümünü Atatürk'ün sözüyle kutladı

17 Temmuz 2020, 14:16

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Ukrayna’nın bağımsızlığının ilk adımı olarak kabul edilen Devlet Egemenlik Deklarasyonunun kabul edilmesinin 30. yıl dönümünü, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik verilmez, alınır” sözleriyle kutladı.

“EGEMENLİK VERİLMEZ, ALINIR”

Sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajda Sıbiga şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, tarihi bir olayı – Devlet Egemenliği Deklarasyonu’nun kabul edilmesinin 30. yıldönümünü kaydederken, devletimiz Ukrayna’nın kurulması için mücadele eden tüm nesilleri anmalıyız.

Devlet sadece bir belgeyle değil, aynı zamanda onu güçlendirecek ve geliştirecek günlük çalışmalarımızla / faaliyetlerimizle kuruluyor. Biz ve gelecek nesiller, halkımız için yüksek hayat standartları olan güçlü bir ülkeye sahip olmayı hak ediyoruz! Devletin böyle olması için, herkes önemli katkıda bulunmalıdır. Her şey Ukrayna olacak!

Atatürk’ün sözleriyle özetlemek istiyorum: “Egemenlik verilmez, alınır!

Yaşasın Ukrayna!”

EGEMENLİK DEKLORASYONU 1990 YILINDA KABUL EDİLDİ

16 Temmuz 1990 tarihinde Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (USSC) Verhovna Radası, Ukrayna’nın kendi anayasasının hukuki temelini oluşturacak Ukrayna Devlet Egemenliği Deklarasyonunu kabul etti.

Andriy Sıbiga
ATATÜRK
Ukrayna Egemenlik Deklarasyonu