Ses Partisinin lideri Vakarçuk, Kırım Tatarları hakkında ne düşünüyor?

Haberler
Feride Useinova
06 Temmuz 2019, 09:28
Feride Useinova
06 Temmuz 2019, 09:28

Golos (Ses) Partisinin lideri Svyatoslav Vakarçuk, Kırım Tatar meselesine yönelik duruşunu açıkladı.

Radio Svoboda’nın “Newsroom- özel yayın” programında yayımlanan röportajında Vakarçuk konuyla ilgili olarak, “Ben, Kırım Tatar meselesinin tüm Ukrayna çerçevesi içerisinde incelenmesinin taraftarıyım. Kırım Tatarları toplum olarak Ukrayna’ya ve çıkarlarına karşı çok vatansever davrandılar. Kırım Tatarları bahsettiğimiz Ukrayna siyasi ulusunun farklı etnisitelerden ve milletlerden gelen, farklı kültürlere sahip olan ama aynı zamanda Ukrayna’nın bir parçası olarak hisseden insanlardan oluştuğunu göstermektedir. Ukrayna için her etnik halkın kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olması, kültünü yaşatması ve kimliğini göstermesi son derece önemli olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Bilindiği gibi Ukrayna’da yeni seçilen Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in kararıyla gerçekleştirilen erken genel seçimler, 21 Temmuz 2019’da kaydedilecek.

UKRAYNA PARLAMENTO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ SON ANKET SONUÇLARI

Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 70 oy oranı ile tamamlayan Halkın Hizmetkarı Partisinin oy oranı son araştırmalara göre yüzde 42’ye gerilerken seçmenin hala en çok tercih ettiği siyasi parti olma özelliği devam ediyor. 29 Haziran 2019 ile 3 Temmuz 2019 tarihleri arasında 2 bin 500 kişi üzerinde yapılan son seçim araştırmasına göre ikinci sırada  Viktor Medvedçuk’un “Yaşam İçin Muhalefet Platformu” yüzde 13.4 oy oranına sahip bulunuyor. Eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun  “Avrupa Dayanışması Partisi” 8.3 ile üçüncü sırada iken, Syatoslav Vakarçuk’un Golos (Ses) Partisi 7,2 ile dördüncü ve  Yuliya Timoşenko’nun  Vatan Partisi 7,2  oy oranı ile beşinci sırada yer alıyor.

KIRIMOĞLU, AVRUPA DAYANIŞMASI PARTİSİNDEN ADAY

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Avrupa Dayanışması Partisinden altıncı sıra adayı olarak genel seçimlere katılıyor.