Serra Menekay Ankara Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu

26 Ekim 2019, 19:01

Kırım Tatarı yazar Dr. Serra Menekay, 26 Ekim 2019 tarihinde Ankara ATO Congresium’da yeni romanı ”Kıvılcımdan Aleve, Ege’deki Kuvayı Milliye’‘ isimli söyleşide okurlarıyla buluştu.

Aluşta’dan Esen Yeller”, ”Kuşbakışı”, ”Şefika”, ”İğne Oyası” ve ”Adını Arayan Çocuk” romanlarıyla tanınan ve kitapları ile büyük bir okuyucu kitlesine ulaşan Menekay, Kuvayı Milliye zaferinin 100’üncü yılına ithafen kaleme aldığı yeni romanı ”Kıvılcımdan Aleve, Ege’deki Kuva-yı Milliye” ile 13. Ankara Kitap Fuarı’nda söyleşi ve imza etkinliği gerçekleştirdi.

KURTULUŞ MÜCADELESİNDEKİ KAHRAMAN TÜRK KADINLARI

Milli mücadele de kadın figürüne ve desteğine dikkat çekilen söyleşide, Kırımlı Ayşe Çavuş’tan, Gördesli Makbule’ye, Baltaköy Kadınları’na kadar mücadelenin kahramanları konuşuldu.

KURTULUŞ MÜCADELESİNDE KIRIMLI AYŞE ÇAVUŞ

Kırımlı Ayşe Çavuş’un, Milli Mücadele döneminde gösterdiği dikkat çeken faaliyetler üzerine, Atatürk’ün tanışmak amacıyla ettiği davetin söz konusu olduğu bir hatıra da anımsatıldı.KIVILCIMDAN ATEŞE

Menekay Kurtuluşun, Kuvayı Milliye’nin kurulması ile bundan tam 100 yıl önce başladığına, Kuvayı Milliye’nin başlattığı kıvılcımın ateşe dönüşmesiyle halkın topyekun ve canhıraş iştirakiyle mücadelenin kazanıldığına dikkat çekti.

ATATÜRK OLMASAYDI KIVILCIMLAR ATEŞ OLUR MUYDU?

Yüz yıl önce emperyalizme karşı ilk ve tek savaşın Kurtuluş Savaşı olduğunu belirten Menekay, ”Evet bu Kuvayı Milliye’nin başarısı ancak onun başı da Mustafa Kemal Atatürk, zira enstrümanlar başarılı bir orkestra şefi tarafından yönetilmemiş olsaydı yani bu Kuvayı Milliye ateşleri, İstiklal Marşı’mız bugün okunamazdı.” ifadelerini ekledi.

ESERDE UYDURULMUŞ KAHRAMAN YOK

Yazar, eserinde kahraman yaratmaya gerek duymadığını zaten hepsinin gerçek kahramanların hikayelerinin olduğunu ifade etti.

KİTABIN GELİRLERİ TOHUMLUK VAKFINA

Yazar son olarak, kitabın gelirlerinin Tohumluk Vakfı’na bağışlandığını paylaştı.

Bunlara da bakın: